RSF pripomína vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pričom poukazuje na to, že pracovné podmienky pre nezávislých novinárov na Slovensku sa aj rok po tragických udalostiach zhoršujú. Venuje sa najmä verejnoprávnemu vysielateľovi – v RTVS si medzinárodná organizácia všimla ďalšie odchody redaktorov a moderátorov.

Reportéri bez hraníc sa odvolávajú na vyjadrenia redaktorov RTVS, ktorí opisujú situáciu v médiu ako neprijateľnú. Po štrukturálnych zmenách sa podľa nich znížil počet editorov jednotlivých sekcií a tiež sa upustilo od striktného plánovania spravodajstva.

Aj tieto opatrenia podľa novinárov vedú k tomu, že v RTVS sa čím ďalej, tým menej dohliada na obsah správ, a tak sa otvára priestor pre ich priame ovplyvňovanie zo strany vedenia. „A ten, kto nesúhlasí, musí odísť,“ píše RSF.

Organizácia sa podľa vlastných slov niekoľkokrát snažila s vedením telerozhlasu skontaktovať a získať jeho vyjadrenie, zatiaľ však bez úspechu. O reakciu na aktuálny článok RSF požiadalo RTVS aj Mediálne.sk. 

RSF pripomína odchod Jaroslava Barboráka z minulého mesiaca, ktorému nepredĺžili zmluvu. O kroku informoval na sociálnej sieti s tým, že podľa RTVS je dôvodom odchodu „manažérske rozhodnutie“. J. Barborák uvádzal relácie Rádiožurnál, K veci či Z prvej ruky. Moderátor pôsobil vo verejnoprávnom médiu 12 rokov.

Signatári čelia šikane

„RSF vyzýva vedenie, aby RTVS zaručila nezávislosť svojho spravodajstva bez akýchkoľvek politických vplyvov a s novinármi viedla dialóg o slobode médií. Mali by byť vypočutí a nie zastrašovaní,“ uviedla šéfka organizácie pre Európu a Balkánsku oblasť Pauline Adès-Mévelová.

Dodala tiež, že práve takéto ataky na slobodu médií na Slovensku krajine z roka na rok škodia. Momentálne sa v rebríčku slobody tlače nachádza na 35. mieste z celkovo 180 štátov, pričom ide o pokles o osem miest oproti minulému roku.

„Cítime tlak v prospech Slovenskej národnej strany (SNS),“ povedal pre RSF jeden z redaktorov RTVS a predseda spravodajských odborov televízie Michal Katuška. Bývalý spravodajca v Bruseli bol predvlani presunutý zo zahraničia domov na Slovensko.

Novinári RTVS pod zárukou anonymity uviedli, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa