Rok 2024 na Slovensku priniesol turbulentné dianie. Už prvý polrok sa niesol v znamení bezprecedentných udalostí. Slovensko zasiahla správa o atentáte na premiéra Roberta Fica počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej. Vysoký záujem verejnosti vyvolali tiež prezidentské voľby, v ktorých zvíťazil a novým prezidentom SR sa stal Peter Pellegrini.

Dianie v spoločnosti sa odrazilo na účasti politikov v televíznych diskusiách. Spomedzi známych tvárí slovenskej politiky bol najčastejším hosťom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý v počte účastí predbehol aj predsedu vlády Roberta Fica alebo ex-predsedu Hlasu a prezidenta SR Petra Pellegriniho, ale aj Andreja Danka, ktorý sa veľkou mierou podpísal na napätí vo vládnej koalícii či vo vlastnom poslaneckom klube.

Najviditeľnejší politik roku 2024

Najviac vystúpení v pravidelných politických diskusiách zaznamenal Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra v štvrtej Ficovej vláde a predseda Hlasu-SD po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta SR. Počas roka absolvoval 20 diskusií, čo je najviac spomedzi všetkých politikov.

Druhú priečku obsadil predseda SNS Andrej Danko a predseda opozičného KDH Milan Majerský so zhodným počtom 16 vystúpení v televíznych politických diskusiách, nasleduje predseda SaS Branislav Gröhling s 15 účasťami.

Hosťom vo viac ako desiatich diskusiách boli minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD), predseda PS Michal Šimečka a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) bol hosťom v desiatich diskusiách rovnako ako poslanec Roman Michelko (SNS).

Prezident SR Peter Pellegrini bol po svojom zvolení hosťom v šiestich diskusiách – štyrikrát v O 5 minút 12 a dva razy v V politike na TA3. Okrem toho bol na jar, pred svojím zvolením za prezidenta SR, ako predseda koaličného Hlasu hosťom v štyroch diskusiách. Prezidentka Zuzana Čaputová na jar, počas výkonu svojho mandátu, prijala pozvanie do troch diskusií – dvakrát bola hostkou v Na telo a raz v O 5 minút 12.

Všetkých politikov, ktorí prišli do televíznych politických diskusií päťkrát a viac, si môžete pozrieť v tomto prehľade. Započítané sú ich účasti v pravidelných vydaniach spomenutých relácií bez prezidentských a volebných špeciálov:

Strany v boji o mediálny priestor

Hlas-SD dominoval aj v počte účastí svojich predstaviteľov v televíznych diskusných reláciách – hosťami boli celkovo 61-krát. Druhými najčastejšími hosťami boli politici a političky opozičného Progresívneho Slovenska s 54 účasťami. Tretie miesto patrí Smeru-SD so 49 účasťami. Politici Smeru-SD počas celého roka bojkotovali reláciu Na telo, v ktorej diskutoval len raz Tibor Gašpar (3.11.2024).

Vysoký počet účastí mali aj najsledujúce SaS (44), SNS (39) a KDH (30). Najmenej pozývanými boli zástupcovia hnutia Slovensko (býv. OĽaNO) so 14 účasťami. Republika nezaznamenala v roku 2024 ani jednu účasť.

Prehľad všetkých politických strán a hnutí, ktoré sa zúčastnili štandardných televíznych politických diskusií, si môžete pozrieť v tomto prehľade. Započítané sú pravidelné vydania bez prezidentských a volebných špeciálov:

Turbulentný rok v televíznych diskusiách

Všetky televízne politické diskusie v roku 2024 zmenili svojich moderátorov. Z obrazoviek zmizli Michal Kovačič, Marta Jančkárová, Marek Makara, Jana Krescanko Dibáková aj Richard Dírer. Koniec dlhoročných tvárí bol dôsledkom vnútorných rozporov v televíziách po politických zmenách.

Verejnoprávna RTVS sa zmenila na STVR a presadzované vládne zmeny mali za následok prvý štrajk v histórii verejnoprávneho média. Politické diskusie komerčných televízií Markíza a JOJ čelili bojkotu Smeru, a neskôr aj ostatných vládnych politikov, ktorí odmietali účasť v diskusiách Na telo a Na hrane. Tento konflikt po prezidentských voľbách vyvrcholil odchodom Jany Krescanko Dibákovej z TV JOJ a definitívnemu zániku formátu Na hrane.

Napätie sa stupňovalo aj v spravodajstve Markízy, ktoré na jar vyústilo do založenia odborov. Moderátor Michal Kovačič dokonca verejne poukázal na cenzúru, čo viedlo k jeho výpovedi a predčasnému stiahnutiu Na telo na konci mája. Politická diskusia sa na obrazovky Markízy vrátila až na konci októbra s novou moderátorkou Karolínou Lacovou.

Od jesene mali nových moderátorov aj relácie STVR O 5 minút 12 a Sobotné dialógy. Mareka Makaru a Martu Jančkárovú nahradili Matej Beránek a Marek Gudiak, ktorých príležitostne dopĺňajú aj ďalší moderátori. Zmeny na moderátorskom poste nastali aj v TA3, kde sa po odchode Richarda Dírera koncom mája stal tvárou V politike Braňo Král.

Budova Slovenskej televízie v Mlynskej doline v Bratislave.
Neprehliadnite

TOP mediálna udalosť 2024: Štrajky v STVR a otázniky okolo budúcnosti verejnoprávneho média

Televízia Markíza sídli v Záhorskej Bystrici.
Neprehliadnite

TOP mediálna kauza roka 2024: Horúce chvíle pripravili Markíze jej najväčšie hviezdy

Na snímke premiér SR Robert Fico (Smer-SD) prichádza na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR 28. novembra 2024 v Bratislave.
Neprehliadnite

Čo hýbalo Slovenskom v roku 2024? Google prezradil trendy, rebríčkom dominoval Fico

Kovačič, Frindt, Krescanko Dibáková, Dírer, Bielik
Neprehliadnite

Z televíznych štúdií na internet: Rok 2024 priniesol boom online projektov známych moderátorov

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

TOP prešľapy roka 2024: Útoky na novinárov, bizarné konšpirácie aj otvorené vulgarizmy

Budova Slovenskej televízie v Mlynskej doline v Bratislave.
Neprehliadnite

STVR zostáva naďalej v provizóriu: Telerozhlas bude naďalej riadiť Igor Slanina

Televízny víťaz roka
Neprehliadnite

Televízna víťazka roka 2024: Divákov aj kritikov očarila tento roka táto talentovaná herečka

Televízny víťaz roka
Neprehliadnite

Televízny víťaz roka 2024: Prvenstvo si tento rok vyslúžil tento mladý talentovaný herec

Na telo
Neprehliadnite

Najväčšie sklamanie Markízy v roku 2024: Na telo stratilo pozíciu jednoznačnej trhovej jednotky

Sledovanie televízie.
Neprehliadnite

Dunaj alebo Pečie celé Slovensko? Ani jeden! Top programom roka 2024 sa stala úplne iná šou