Slovenská mediálna scéna v roku 2024 prešla zásadnými zmenami, ktoré výrazne ovplyvnili podobu politickej žurnalistiky. Odchody známych moderátorov z tradičných televíznych staníc a ich prechod do online priestoru rozvírili diskusie o nezávislosti médií, ich financovaní a budúcnosti verejnej debaty.
Masívna podpora Kovačiča
Najsledovanejším bol nový projekt Michala Kovačiča, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou po kontroverznom odchode z televízie Markíza. Jeho online projekt 360° sa ešte pred spustením tešil veľkému záujmu verejnosti, ktorá ho podporila v crowdfundingovej kampani takmer 600-tisíc eurami. Dlhodobé financovanie projektu majú zabezpečiť výnosy z predplatného. Kovačič na projekte spolupracuje s bývalým novinárom Markízy Adelom Ghannamom a Barborou Šišolákovou, ktorá odišla z STVR.
Kovačič dostal v Markíze výpoveď po tom, ako na konci mája v živom vysielaní Na telo vyhlásil, že v televízii prebieha celé mesiace boj o podobu spravodajstva a relácia čelí tlakom nielen od politikov, ale aj od vedenia televízie. Upozornil tiež na „orbanizáciu“ slovenských médií a spomenul turbulentnú situáciu vo vtedajšej RTVS. Tieto kroky vyvolali masívnu podporu Kovačiča. Celá situácia vyústila až do protestov zamestnancov Markízy a odborári hrozili ostrým štrajkom.
Po Kovačičovom vyhlásení Markíza Na telo aj online verziu Na telo Plus okamžite stiahla z vysielania. Na obrazovky sa Na telo vrátilo až v októbri s novou moderátorkou Karolínou Lacovou, online formát Na telo Plus už nepokračuje.
Slovenská verzia úspešného českého projektu
Nový online projekt spustila aj ďalšia známa tvár z televíznych obrazoviek. Bývalý moderátor RTVS Miroslav Frindt spustil slovenskú verziu úspešnej a rešpektovanej českej internetovej televízie DVTV zameranej na rozhovory, ktorú pred 10 rokmi založili Daniela Drtinová a Martin Veselovský. DVTV.SK je rovnako ako projekt 360ka plateným médiom financovaným výlučne predplatiteľmi.
Frindt už má v DVTV.SK na konte desiatky rozhovor s politikmi, odborníkmi aj osobnosťami kultúrnej obce. Jeho posledným hosťom bol ex-moderátor TA3 Richard Dírer, ktorý sa zamýšľal aj nad tým, "o čo vlastne išlo pri snahe sa nás zbaviť v televíziách, pretože niektorí koaliční politici začali chodiť aj k nám".
Frindt ukončil svoje 25-ročné pôsobenie v RTVS na konci júna. Bol jednou z hlavných predstaviteľov štrajkového výboru RTVS, ktorý kritizoval pripravovaný zákon o novej inštitúcii STVR z dielne SNS.
Menej politiky, viac slovenskej hudby
Peter Bielik, dlhoročný moderátor diskusnej relácie Téma dňa na TA3, sa rozhodol po viac ako dvoch desaťročiach v spravodajskej televízii nasmerovať svoje kroky do online oblasti. Svoj nový projekt bielikonline.sk spustil 1. októbra.
Od vznikajúcej konkurencie sa chce odlíšiť obsahom a prinášať celodenné moderované vysielanie s videoklipmi slovenských hudobníkov a okamžitým spravodajstvom. Na tvorbe obsahu spolupracuje aj s bývalou superstaristkou Martinou Schindlerovou, ktorá moderuje slovenskú hitparádu Top Ten. Diváci si ju nájdu aj na webe Plusky.
Tolkšou pred živým publikom
Na jar odišiel z TA3 moderátor relácie V politike Richard Dírer. Jeho turbulentný odchod spôsobili nezhody s riaditeľkou spravodajstva Zuzanou Martinákovou. Novou tvárou V politike sa stal Braňo Král, ktorý v TA3 moderuje tiež diskusnú tolkšou Král na ťahu.
Dírer začal v októbri moderovať novú politickú tolkšou Za oponou, ktorú pripravuje v spolupráci s vydavateľstvom Švabach Mareka Vagoviča. Diskusie s politikmi prebiehajú pred živým publikom, dostupné sú aj na Youtube.
Jeho ambíciou je v novom roku dostať do tolkšou aj koaličných politikov. „Výzvou pre nás, ktorí sme sa po rokoch ocitli v online priestore, je otázka, či dokážeme preniknúť do oboch bublín a zaujať aj iné názorové spektrum,“ uviedol v rozhovore s Miroslavom Frindtom v DVTV.SK.
Koniec politických diskusií na Jojke
Z televízie JOJ odišla po dvoch desaťročiach Jana Krescanko Dibáková, dlhoročná tvár politickej diskusie Na hrane. Pre výpoveď sa rozhodla po tom, čo politici vládnej koalície odmietali jej pozvania do diskusie. Jojka po jej odchode diskusiu Na hrane aj jej online verziu Analýzy Na hrane zrušila bez náhrady.
Krescanko Dibáková od septembra moderuje nový formát denníka Sme s názvom Aréna, kde prináša rozhovory s politikmi, osobnosťami verejného života a odborníkmi. Relácia je dostupná na webe denníka a v podcastových aplikáciách.
Nový projekt v Českej republike
Situácia sa menila aj u našich susedov, kde z Českej televízie (ČT) odišla po 24 rokoch Nora Fridrichová. Vo verejnoprávnej televízii dala výpoveď v lete, dôvodom bolo zrušenie jej relácie 168 hodin, ktorú moderovala od roku 2006. Po turbulentnom odchode sa rozhodla spustiť svoj vlastný projekt, ktorý by mal odštartovať už v budúcom roku. Detaily zatiaľ nie sú známe.
Fridrichová tak nasledovala kroky ďalších výrazných tvárí z Českej televízie, ako boli Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Tí pred desiatimi rokmi spustili svoj vlastný internetový projekt DVTV, ktorý vznikol v spolupráci s editormi Janom Rozkošným a Janom Ouředníkom. Tento tím, ktorý predtým pracoval na programe Události, komentáře, dnes prevádzkuje nielen úspešnú internetovú platformu DVTV, ale aj televízny kanál DVTV Extra zameraný na výber z podcastov. Ako sme už uviedli vyššie, tento rok spolu s Miroslavom Frindtom spustili na Slovensku DVTV.SK.
Vznik nových online platforiem prináša novú konkurenciu tradičným médiám. Je významným posunom, ktorý ukazuje, že nezávislá a kvalitná žurnalistika si dokáže nájsť svoje publikum, aj keď za cenu zmeny formy. Budúcnosť ukáže, či dokážu nezávislé projekty ovplyvniť verejnú diskusiu, ustáť tlak trhu a odolať politických záujmom.