Novela zákona o RTVS sa nevytráca z legislatívneho plánu. V rozhovore pre TASR o tom uistila ministerka kultúry Natália Milanová. Zároveň upozornila, že do témy financovania RTVS vstupujú nielen rôzne názory v koalícii, ale aj pandemická situácia a jej ekonomický dosah, ktorý má na každodenný život.

Rozhlas a televízia Slovenska
Neprehliadnite

Poslanci schválili návrh nového mediálneho zákona, má nahradiť doterajšiu reguláciu

Karty mieša aj koronavírus

„Téma financovania RTVS je na stole, môžeme sa baviť filozoficky či ekonomicky o tom, či je to potrebné urobiť zvýšením koncesionárskych poplatkov, alebo stanoveným príspevkom z rozpočtu. Stále sa však boríme s pandémiou, ktorá ovplyvnila životy a ekonomické možnosti ľudí," pripomína ministerka.

„Ak je tu nejaký výstup, že najschodnejším riešením je zvýšenie koncesionárskych poplatkov, otázka znie, či je to v danej situácii prijateľné."

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS).
Neprehliadnite

RTVS: Nový mediálny zákon nás uvádza do finančnej i právnej neistoty

Cieľom je systémové riešenie

Na cieli vytvoriť systémové riešenie financovania verejnoprávneho média sa podľa nej nič nemení. „Zámerom je vytvoriť mechanizmus, ktorý umožní stabilitu i ekonomickú predvídateľnosť pre manažovanie RTVS, aby jednoducho vedel, s čím môže rátať, a tak plánovať nielen efektívne zabezpečenie povinností verejnoprávneho rozhlasu a televízie, ale aj rozvoj," dodala Milanová.

RTVS
Neprehliadnite

RTVS nebude musieť predložiť mediálnemu výboru správu za 2. polrok 2021

Experti navrhli zvýšiť poplatky

Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií  v priebežnej správe navrhuje obnoviť diskusie o financovaní RTVS. Milanová v tejto súvislosti uviedla, že nezvažuje opätovne iniciovať stretnutia expertnej skupiny, ktorá sa schádzala na jar tohto roka.

„Táto komisia vygenerovala odporúčanie zvýšiť koncesionárske poplatky. Keďže išlo o širokú skupinu expertov, nemyslím si, že by menila konsenzuálny návrh. Skôr si myslím, že je potrebné komunikovať túto tému na iných fórach," uviedla ministerka.

Vláda na rokovaní 14. decembra zrušila z legislatívneho plánu úlohu pre ministerstvo kultúry predložiť do konca decembra 2021 návrh novely zákona o RTVS. 

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS).
Neprehliadnite

Mediálny výbor zaujímalo personálne obsadzovanie politických diskusií RTVS