Moldavský parlament schválil vo štvrtok zákaz vysielania ruských spravodajských programov. Cieľom je zabrániť šíreniu propagandy zo strany Moskvy v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Moldavské televízie tak budú môcť vysielať jedine ruské zábavné relácie; politické ani analytické programy povolené nebudú. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Pokuty za dezinformácie

Vysielanie ruských spravodajských relácií bolo v Moldavsku zakázané už od začiatku ofenzívy Moskvy na Ukrajine, avšak parlament tento zákon oficiálne odobril až vo štvrtok v druhom a zároveň poslednom čítaní.

Nový zákon zavádza tiež pokuty a ďalšie sankcie za vysielanie dezinformácií. AFP približuje, že Moldavsko je prevažne rumunskojazyčné, avšak v krajine žije aj značná po rusky hovoriaca menšina.

Zvýšené napätie

Ruská ofenzíva na Ukrajine spôsobila zvýšenie napätia a obavy z destabilizácie aj v prozápadne orientovanom Moldavsku, ktoré sa usiluje stať sa členskou krajinou Európskej únie.

Moldavsko síce nemá hranicu s Ruskom, nachádza sa však blízko oblastí, ktoré ruské sily okupujú na juhu Ukrajiny. Panujú obavy, že bývalá sovietska republika by sa po Ukrajine mohla stať ďalším vojenským cieľom Ruska, ktoré má svojich vojakov umiestnených aj na území moldavského separatistického regiónu Podnestersko.

Na snímke sprava Daniela Šencová a Viktor Suchý počas verejnej nahrávky Rádia Litera v stánku RTVS na veľtrhu Bibliotéka - Pedagogika 2019 vo výstavnom centre Incheba v Bratislave 7. novembra 2019. FOTO TASR - Dušan Hein
Neprehliadnite

Najobjektívnejšie televízne spravodajstvo má opäť RTVS, ukázal prieskum