Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) odvysiela na Dvojke osemdielnu sériu dokumentárnych filmov o kreatívnych centrách Ostrovy. Prinesie v nich pohľad do bežných dní kultúrnych centier, dobrovoľníkov, zakladateľov a umelcov, ktorí v nich pôsobia. Prvý diel o Divadle Potôň v Bátovciach odvysiela verejnoprávne médium 30. mája o 20.10 h. TASR o tom informoval PR manažér RTVS Stanislav Čačko.

,,Vážim si a obdivujem prácu všetkých kreatívnych a tvorivých ľudí, o to viac dobrovoľníkov, ktorí venujú svoj čas a energiu zveľaďovaniu umenia a kultúry v rôznych kútoch Slovenska," povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Verí, že mnohých divákov táto séria inšpiruje a otvorí im nové obzory.

Dôležitosť kultúrnych centier je na Slovensku podľa producentky televíznej série Lívie Filusovej nespochybniteľná. ,,Prežívajú vďaka obetavej a náročnej práci malých skupín ľudí naprieč celým Slovenskom, ktorým záleží na hodnotovej kultivácii svojho okolia. Neúnavne, bez výraznej pomoci štátu a adekvátneho finančného ohodnotenia, prinášajú esenciu umenia a kultúry tam, kde treba," zdôraznila Filusová.

Čačko priblížil, že prostredníctvom filmov sa diváci dostanú do zákulisia kultúrnych domov, ateliérov, skúšobní. Uvidia proces tvorby, úspechy aj neúspechy a nahliadnu do súkromia. ,,Ako človek, ktorý pozná všetkých ľudí z kultúrnych centier, ktorí neustále a vytrvale tvoria, prinášajú nové myšlienky a programy, sa domnievam, že práve títo ľudia budú pre televíznych divákov pozitívnou inšpiráciou," povedala autorka námetu Viera Dubačová.

EBE 97 Tampere - Na snímke hráči Fínska pózujú pre spoločnú fotografiu po víťazstve vo finále 85. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji  v zápase Fínsko - Kanada (4.3) vo fínskom Tampere v nedeľu 29. mája 2022. FOTO TASR/AP


Team Finland poses for a photo after the Hockey World Championship final match between Finland and Canada, Sunday May 29, 2022, in Tampere, Finland. Finland won 4-3 in overtime. (AP Photo/Martin Meissner)
Neprehliadnite

Víkendu opäť kraľovali MS v hokeji 2022, Markíza zaujala piatkovým programom