V uliciach Severodonecka sa odohrávajú tvrdé boje s ruskými vojakmi a obete pribúdajú s každou hodinou, povedal v telefonickom rozhovore s agentúrou AP starosta mesta Oleksandr Strjuk. Ruskí vojaci podľa neho postupujú k centru úplne zničeného mesta. V Luhanskej oblasti dnes zomrel francúzsky novinár, ktorý sledoval jeden z pokusov o evakuáciu civilistov, uviedol gubernátor Serhij Hajdaj.

Počet obetí neustále rastie

,,Počet obetí rastie každú hodinu, ale uprostred pouličných bojov nedokážeme počítať mŕtvych a ranených," uviedol starosta. V meste je podľa neho asi 12 000 až 13 000 civilistov. Pred vojnou mal Severodoneck vyše 100 000 obyvateľov. Tí, ktorí zostávajú, sa pred bombardovaním uchýlili do pivníc či krytov.

Moskva sa snaží ovládnuť celú oblasť Donbasu a Severodoneck je z tohto pohľadu kľúčový, poznamenala AP. Mesto Rusi vzali útokom po tom, čo sa ho bezúspešne pokúšali obkľúčiť.

Podľa starostu sú v Severodonecku prerušené dodávky energie a tiež komunikačné linky. Ruské delostrelecké útoky zničili kritickú infraštruktúru a 90 percent budov, píše AP. Podľa odhadov starostu v meste od začiatku vojny zomrelo 1 500 civilistov, a to ako kvôli útokom samotným, tak aj kvôli chýbajúcim liekom a nemožnosti dostať sa k náležitej zdravotnej pomoci.

Zavraždený novinár

Gubernátor Hajdaj uviedol, že pri pokuse o evakuáciu desiatich ľudí humanitárnym vozidlom zomrel francúzsky novinár. Z priloženej fotografie žurnalistovej akreditácie vyplýva, že išlo o človeka menom Fréderic Leclerc Imhoff. Podľa šéfa Luhanskej oblasti pracoval pre stanicu BFMTV. Tá doteraz smrť svojho pracovníka nepotvrdila.

,,Evakuácia bola oficiálne zastavená," uviedol gubernátor s tým, že obrnené evakuačné auto išlo vyzdvihnúť desať ľudí, keď sa dostal pod nepriateľskú paľbu. ,,Akreditovaný francúzsky novinár bol smrteľne zranený na krku, keď dokumentoval evakuáciu. Hliadkujúceho policajta zachránila jeho prilba," napísal Hajdaj na komunikačnej platforme Telegram.

novinári
Neprehliadnite

Neprežívam veci a necítim ich rovnako ako predtým, hovorí ukrajinská novinárka