Rada pre mediálne služby na svojom ostatnom zasadnutí uložila sankcie, upozornila na porušenie zákona, začala nové správne konanie, niektoré podnety uznala ako neopodstatnené, informovala Lucia Michelčíková, vedúca komunikačného odboru Rady.

Porušenie zákona

Rádio WOW a Rádio Goldies boli v súvislosti s deliktom nevyužívania frekvencií, upozornené na porušenie zákona. Zákon porušila aj Televízia JOJ, keď dňa 25. marca 2023 odvysielala v programe Noviny TV JOJ v príspevku Opatrovateľky detí zo zahraničia informácie o opatrovateľskej agentúre, ktoré naplnili definíciu skrytej mediálnej komerčnej komunikácie. Mediálna rada začala správne konanie voči Dvojke, ktorú prevádzkuje Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), v súvislosti s vysielaním programu Trochu inak s Adelou dňa 23. júna 2023, v rámci ktorého mohlo dôjsť k porušeniu povinnosti zabezpečiť multimodálny prístup k programovej službe nedodržaním viacerých kvalitatívnych požiadaviek na titulky pre osoby so sluchovým postihnutím.

Zamietnuté sťažnosti

Ako neopodstatnené rada uznala sťažnosti na TA3 za údajnú propagáciu, podnecovanie násilia a nenávisti, absenciu vyváženosti, objektivity a nestrannosti moderátora Rastislava Illieva v programe V politike zo dňa 25. júna 2023 s hosťami Borisom Kollárom a Richardom Sulíkom. Neopodstatnený bol tiež podnet na TV Markíza na neobjektívne správanie moderátora Michala Kovačiča v programe Na telo zo dňa 25. júna 2023, ktorý vypol mikrofóny obom hosťom relácie – Andrejovi Dankovi a Igorovi Matovičovi.

Rada zamietla tiež dva podnety na RTVS. Prvý sa týkal údajnej neobjektívnosti moderátora Mareka Makaru a neproporčného časového priestoru pre hostí Veroniku Remišovú a Roberta Fica v relácii O 5 minút 12 vysielanej dňa 18. júna 2023 a údajnej neobjektívnosti reportáže týkajúcej sa uloženia odpadu do kameňolomu v Dechticiach v programe Správy RTVS odvysielanej dňa 18. júna 2023.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

WA 8 archív Paríž - Na archívnej snímke zo 14. júna 2023 logo americkej spoločnosti Meta v Paríži.  Meta v stredu 30. augusta 2023 oznámila, že prekazila dve z najväčších známych vplyvových operácií s pôvodom v Číne a Rusku. Celkovo zablokovala takmer 9000 účtov na Facebooku a Instagrame. FOTO TASR/AP 

FILE - The Meta logo is seen at the Vivatech show in Paris, June 14, 2023. Facebook and Instagram parent company Meta is keeping  its promise to block news content in Canada on its platforms in r
Neprehliadnite

Americký senátor vyzval Metu, aby pred voľbami na Slovensku nešírila ruské dezinformácie