Za neslušnosť, za bod, z ktorého niet návratu či za útok na kráľovnin odkaz dnes britská tlač označila prvé tri diely dokumentárneho seriálu o britskom princovi Harrym a jeho manželke Meghan. Niektoré denníky dokonca pár vyzvali, aby sa vzdal kráľovských titulov. Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu v dokumente kritizovali správanie médií a hovorili aj o svojich vzťahoch s rodinou.

Bod, z ktorého niet návratu

Bulvárny denník The Sun, ktorý venoval Harrymu a Meghan titulnú stránku a mnoho ďalších strán podobne ako ďalšie britské denníky, sa pýta, či je možné klesnúť ešte nižšie. Denník Daily Mail v úvodníku napísal, že vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sú „neslušní", a Daily Mirror tri roky po odchode Harryho a Meghan do Kalifornie hovorí o bode, z ktorého niet návratu.

Harry a Meghan v prvých troch dieloch seriálu, ktoré boli zverejnené vo štvrtok, rozprávajú o tom, ako sa zoznámili a zamilovali sa do seba. Predovšetkým sa ale zameriavajú na nevítanú pozornosť médií, najmä bulvárnych, a paparazzov, ktoré obviňujú z toho, že chcú Meghan zničiť. Bývalá americká herečka je v dokumente prirovnávaná k princeznej Diane, ktorá zomrela pri autonehode v Paríži v roku 1997, keď sa snažila prejsť bulvárnym fotografom.

Rozruch v bulvárnych médiách, s ktorými Harry a Meghan vedú horkú bitku, ktorá sa nezaobišla bez niekoľkých žalôb, však vyvolala skôr kritika kráľovskej rodiny, monarchie ako takej, zosmiešňovanie protokolov a náznaky, že Británia je netolerantná a rasistická. „Je to hrubé skreslenie skutočnosti," napísal Daily Mail.

Neúcta k britskej kultúre

Harry a Meghan „prejavujú detinskú neúctu k britskej kultúre a jej zvyklostiam", napísal konzervatívny denník The Daily Telegraph. Buckinghamský palác podľa denníka musí „trpieť", keď vidí Harryho, ktorý pochádza z Británie, ako vykresľuje celú krajinu ako „bandu zástancov nadradenosti bielej rasy podporujúcich brexit".

Denník tiež poukázal na kritiku britského Spoločenstva (Commonwealth), ktorá v seriáli zaznieva prostredníctvom niekoľkých expertov, nie však priamo od Harryho alebo Meghan. Rôzni rečníci sa predovšetkým v treťom diele vyjadrujú k dedičstvu kolonialistickej a otrokárskej minulosti britského impéria, a to na pozadí niekoľkých záberov, v ktorých kráľovná Alžbeta II. hovorí o svojej náklonnosti k Spoločenstvu.

„Ich správanie je jednoducho neúctivé voči kráľovninej pamiatke a inštitúcii, ktoré tak svedomito slúžila," píše Mirror. Podľa The Times ľudia z okolia kráľovskej rodiny "vyjadrili svoj šok" nad kritikou Spoločenstva.

Nechutný a nudný

Kultúrna redaktorka BBC Katie Razzallová dokumentárny seriál označila za skôr nudný. „Ak ste sledovali upútavky a mysleli si, že Harry a Meghan, silne propagovaný nový seriál Netflixu, bude výbušný, pripravte sa na sklamanie," napísala. Televízna kritička Lucy Manganová v recenzii pre denník The Guardan uviedla, že seriál „bol taký nechutný, že takmer vyzvracali raňajky".

Napriek tomu, že na seriál zatiaľ nebolo veľa reakcií od politikov, konzervatívny poslanec Bob Seely povedal niekoľkým médiám, že pripravuje zákon, ktorý by Harrymu a Meghan odobral kráľovské tituly.

Rodinná kríza

Americká herečka Meghan a Harry, ktorý je druhým synom britského kráľa Karola III., v roku 2020 oznámili, že sa zriekajú svojich oficiálnych povinností v rámci kráľovskej rodiny. Pre tú sa jednalo o najvážnejšiu krízu od smrti Harryho matky, princeznej Diany.

Pár o svojich vzťahoch s kráľovskou rodinou, ktorú kritizoval a ako inštitúciu obvinil z rasizmu, verejne prehovoril napríklad v rozhovore s Oprah Winfreyovou v marci 2021. S Netflixom podpísal zmluvu v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. Zostávajúce tri diely streamovacia služba ponúkne vo štvrtok 15. decembra.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Harry a Meghan na záberoch zo svojho nového dokumentu, ktorý už čoskoro odvysiela streamovacia služba Netflix.
Neprehliadnite

Netflix zverejnil dokument Harry a Meghan. Princ kritizuje aj prístup britských médií