Od platenia koncesionárskych poplatkov sú dnes oslobodené fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, respektíve domácnosti, kde má takáto osoba trvalý pobyt.

SNS navrhuje, aby za RTVS nemuseli od januára 2020 platiť ani dôchodcovia, ktorí nemajú iný príjem zo zárobkovej činnosti ani nežijú v domácnosti s osobou s takýmto príjmom, a poberatelia dávky v hmotnej núdzi. Oboch skupín sa momentálne týka polovičná sadzba, platia teda 2,32 eura mesačne.

V prípade dôchodcov ide o všetkých poberateľov týchto dávok, teda nielen starobných dôchodcov, ale aj poberateľov invalidných, vdovských a vdoveckých a sirotských dôchodkov.

SNS v návrhu novely, o ktorom sa bude hlasovať na májovej schôdzi parlamentu, tvrdí, že je nevhodné vyberať koncesie – hoci aj v polovičnej výške – od týchto skupín, ktoré sú ohrozené rizikom chudoby. Ak by za RTVS platiť nemuseli, ročne ušetria 27,84 eura.

„Po oslobodení týchto fyzických osôb od povinnosti platiť koncesionárske poplatky v polovičnej sadzbe dôjde k ďalšiemu miernemu zvýšeniu životnej úrovne týchto fyzických osôb,“ tvrdia poslanci vládnej strany.

Šéf SNS Andrej Danko o návrhu

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa