Polovicu nových členov tvoria ženy. V desiatich z celkovo 17 odvetví – vrátane réžie, scenára a produkcie – bolo prijatých viac žien než mužov. Tohtoročná trieda nových členov tiež zahŕňa 29 percent ľudí inej než bielej rasy.

Ide o význačný obrat pre organizáciu, ktorá sa usiluje o rasovú rôznorodosť svojich členov po kritike z rokov 2015 a 2016, keď boli všetci nominovaní herci belosi.

Od roku 2015 sa celkové zastúpenie žien v porote zvýšilo z 25 na 32 percent, tvrdí AMPAS. Celkové zastúpenie ľudí inej než bielej rasy sa zdvojnásobilo – z osem percent narástlo na 16 percent.

AMPAS v snahe o urýchlenú obnovu vlani prijala medzi seba rekordných 928 nových členov. Hoci je tohtoročná trieda menšia, v rámci 92-ročnej histórie Akadémie sa napriek tomu zaraďuje medzi najrozsiahlejšie.

Medzi nováčikmi figurujú speváčka Lady Gaga, ktorá na posledných cenách získala sošku za najlepšiu filmovú pieseň, herec Sterling K. Brown, herečky Claire Foyová, Letitia Wrightová, herec Tom Holland či speváčka Adele. Novoprijatými režisérmi sú napríklad Jon M. Chu, Jennifer Kent alebo režisérske duo Phil Lord a Chris Miller.

Ak väčšina z uvedených prijme členstvo v oscarovej porote, filmová akadémia bude mať viac než 9-tisíc členov, uvádza AP. Budúcoročné udeľovanie filmových Oscarov sa bude konať 9. februára, teda o niekoľko týždňov skôr než zvyčajne.

Každoročné podujatie je vysielané naživo z losangeleskej štvrti Hollywood na stanici ABC a vo vyše 225 krajinách a teritóriách sveta.