Nový riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj (68) po nástupe do svojej funkcie avizuje vietor na viacerých postoch a k zmene príde aj v samotnom vysielaní. Najviac zamieša karty v spravodajstve a zrejme zaplačú aj niektorí lídri zábavných programov.

Sám o sebe tvrdí, že sedemdesiat percent jeho kariéry tvorila práca v rozhlase. Do histórie sa zapísal aj ako zakladateľ svojho času revolučného rádia Twist. S časťou niekdajších kolegov z tohto prostredia plánuje spolupracovať aj dnes. S Ľubošom Machajom sa o jeho novej kariére i minulosti zhováral Erik Kollárik.

Ponúkol Zuzane Kovačič Hanzelovej miesto v televízii?

Nechal vám predchádzajúci riaditeľ Jaroslav Rezník v kancelárii aj niečo osobné?
Osobné sme mali stretnutia. Debatovali sme najmä o tom, aby všetko prebehlo čo najplynulejšie. Chcel som sa vyvarovať prípadných problémov, ktoré by mohli ohroziť fungovanie inštitúcie. Musím povedať, že nie všetky jeho slová o ekonomicky stabilnej inštitúcii sa naplnili.

Naši spoloční známi vás vykresľujú ako človeka, ktorý je priamy, no nemá ostré lakte a nevie hrať zákulisné hry. Vaše zvolenie za riaditeľa preto prirovnávajú k zázraku. Ako to vnímate vy?
Vždy som bol priamy. Riadim sa tým, čo sa píše v Biblii. Buď áno, alebo nie. To je zá­klad. Nič medzi tým. Ale s ľuďmi, s ktorými som sa musel v minulosti z rôznych dôvodov rozísť, nemám problém sa opätovne stretnúť a porozprávať. Každému som sa vždy snažil vysvetliť, z akého dôvodu sa dané veci dejú, a myslím si, že ani preto s nikým nemám vyslovene nepriateľský vzťah.

Ozývajú sa vám teraz po zvolení do funkcie všetci tí, o ktorých ste aj roky nepočuli?
To je prirodzené a ľudské. Človek takto aspoň zistí, kto je priateľ a kto len úžitkový priateľ. Skutoční priatelia sa o vás totiž zaujímajú aj vtedy, keď nie ste vo funkcii. 

Čo najčastejšie chcú?
Každý má záujem o nejakú spoluprácu. Sú aj takí, ktorí sa chcú len pripomenúť a pozdraviť. Ja predovšetkým uprednostňujem ľudí, ktorých dlhodobo poznám a v minulosti sme prešli nejakými krízovými momentmi. Počítam s nimi najmä v oblasti manažmentu.

 

Myslíte v tejto súvislosti aj na Zuzanu Ťapákovú?
Áno. Máme sa stretnúť a bol by som rád, keby sme sa dohodli. Myslím, že na deväťdesiat percent vstúpi na pozíciu marketingu a komunikácie. Ako niekdajšia riaditeľka Markízy má skúsenosti s televíznym pro­stredím a dokáže zhodnotiť „výtlak“ jednotlivých programov. Je len veľmi málo ľudí, ktorí ovládajú štruktúru vysielania tak dobre ako ona.

Ako dlho sa poznáte?
Veľmi dlho. Určite viac ako tridsať rokov. Pamätám si ju, keď ešte ako vysokoškoláčka prišla do rádia s tým, že robí diplomovú prácu s nejakou témou o rozhlase. Pomáhal som jej ako konzultant a odvtedy sa priatelíme.

Horúcim želiezkom v ohni je pre vás vraj aj publicistka Zuzana Hanzelová. Ponúkli ste jej prácu?
Zatiaľ nie. Myslím si, že je to výrazná osobnosť, ale ešte potrebuje čas na to, aby si ujasnila, kde sú hranice verejnoprávneho priestoru.

A čo vaša niekdajšia neter Wanda Hrycová? Dokážete zužitkovať služby filmovej producentky a prezidentky Filmovej a televíznej akadémie?
Ona pracuje aj na udeľovaní cien Slnko v sieti, ktoré pravidelne vysiela RTVS. Máme sa teda stretnúť a nie je vylúčené, že sa dohodneme aj na ďalšej spolupráci.