Koniec Rádia Twist nebol ľahký

Vaše meno sa výrazným spôsobom spája aj so založením dnes už legendárneho rádia Twist. Plánujete si vyberať spolupracovníkov aj z tohto prostredia?
Určite áno. Ľubo Černák je už v rozhlase novým šéfom programových služieb. Je to špičkový moderátor a navyše je doma v našej aj vo svetovej hudbe.

Medzi osobnosti Twistu patril aj Karol Lovaš, ktorý svojimi komentármi kedysi dostával do vytrženia predstaviteľov HZDS. Nie je škoda, že je dnes kňazom?
Doteraz si pamätám, keď za mnou prišiel s tým, že chce robiť v Twiste. Bol to taký osemnásťročný mladíček, takže ma to prekvapilo. Povedal som mu, aby priniesol nejakú nahrávku a uvidíme. O hodinu bol späť.

V Ružinove, kde sme sídlili, si všimol cirkus, tak spravil reportáž s chovateľom slonov. Pochopil som, že je to talent z neba, a čoskoro sa naozaj stal ikonou rádia. Rozhodol sa však pre inú životnú dráhu. Išiel študovať teológiu a dnes pôsobí na fare v Česku. Myslím, že je spokojný. V rozhlase má však pravidelnú reláciu, v ktorej sa zamýšľa nad témami, ktoré nesúvisia len s vierou.

Napriek tomu, že Twist skončil krachom a s obrovskými dlhmi, ste rád, že ste boli jeho súčasťou?
Samozrejme, že to neľutujem. V roku 1992, keď vznikol zákon o súkromných médiách, vysielalo len Fun rádio, aj to vlastne pirátsky, bez licencie. Podali sme si teda žiadosť o pridelenie licencie. Keď sme ju dostali, prišiel Andy Hryc, ktorý nám pomohol rozbehnúť nové rádio.

Ku koncu ste na seba s Andym nemali pekného slova. Stihli ste sa pred jeho smrťou udobriť?
Neboli sme úplne v antagonistickom vzťahu. On bol veľká a silná osobnosť a tie v sebe mávajú aj menej pozitívne stránky. Vždy však budem tvrdiť, že plusy u neho prevládali. Koniec rádia nebol ľahký. Podľa mňa nezvládol vstup nového akcionára. Neurobil vtedy šťastné rozhodnutia.

Do istej miery ho však chápem, no niektorým problémom sme sa mohli vyhnúť. Po tom sme sa už nekontaktovali. Ťažké srdce na neho mala aj moja bývalá manželka a jeho sestra Bohdana. Zmierili sa, až keď mu darovala kostnú dreň. Priznám sa, ja som s ním nebol v kontakte ani vtedy. Prišiel som mu až na pohreb. Škoda, že sme si k sebe nestihli nájsť rovnaký vzťah ako kedysi. Čakal som, že si sadneme a on spätne uzná, že niektoré jeho rozhodnutia neboli správne, no nikdy k tomu neprišlo.

Pre rádio Twist ste museli dokonca vyhlásiť osobný bankrot. Znamená to, že teraz budete poberať za šéfovanie v RTVS len najnižšiu mzdu a zvyšok vám budú strhávať?
Keď je osobný bankrot uznaný súdom, už sa príjmy neskracujú. Strhávajú sa len vtedy, keď ide o exekúciu.