Národné technické múzeum a Český rozhlas pripravili výstavu k 100. výročiu od spustenia pravidelného rozhlasového vysielania v Česku. Zámerom výstavy „Sto rokov je len začiatok. Český rozhlas 1923–2023“ je vykresliť 100 rokov technického i programového vývoja rozhlasu aj dnešnú úlohu moderného verejnoprávneho média. Veľkoryso koncipovaný projekt pripomína významné rozhlasové osobnosti a udalosti, program a hudbu v jednotlivých obdobiach aj prudký vývoj výrobnej, prenosovej a vysielacej techniky, informuje Blanka Bumbálková, vedúca Oddelenia komunikácie Českého rozhlasu.

Súčasnosť, vízie aj história

„Veľmi ma teší, že pri príležitosti stého výročia nášho významného a najstaršieho verejnoprávneho média spoločne s Českým rozhlasom predstavíme návštevníkom Národného technického múzea v mimoriadnej výstave jeho súčasnosť, vízie aj históriu a rozhlasovú techniku. Rozhlasovú zbierku múzea obohacovali významné osobnosti českej kultúry i priemyslu. Na výstave bude k videniu napríklad jeden z najstarších sériovo vyrábaných prijímačov v superheterodynnom zapojení vyrábaný podľa patentu Luciena Lévyho. Technické múzeum tento prístroj v roku 1937 odkúpilo od populárneho pesničkára Karla Hašlera. Ako nesporne unikátny vnímame aj prijímač, ktorý v roku 1939 do zbierok múzea venoval osobne inžinier František Křižík. Ďakujem Českému rozhlasu za túto možnosť sa podieľať na oslavách výročia aj za skvelú spoluprácu,“ povedal Karel Ksandr, generálny riaditeľ Národného technického múzea.

„Mám radosť, že sa Českému rozhlasu v spolupráci s Národným technickým múzeom podarilo pri príležitosti nášho významného jubilea usporiadať rozsiahlu výstavu, ktorá širokej verejnosti priblíži 100 rokov rozhlasovej histórie. Výstava návštevníkov vykoná históriou rozhlasovej techniky a prostredníctvom počúvania hier, relácií či koncertov SOČR ich tiež zavedie do rozmanitej rozhlasovej produkcie uplynulého storočia. O výstavu neprídu ani naši poslucháči, stanica Český rozhlas Dvojka bude vysielať priamo z výstavy 17. mája, kedy sa otvorí verejnosti. Poslucháči stanice Český rozhlas Rádiožurnál si zase môžu prejsť výstavu s Luciou Výbornou a jej špeciálnymi hosťami,“ uviedol René Zavoral, generálny riaditeľ Českého rozhlasu.

Významné udalosti rozhlasu

Medzi historickými exponátmi výrobnej, prenosovej a vysielacej techniky vo výstave zaznievajú príbehy pripomínajúce bohaté storočie kvalitného rozhlasového programu, významné udalosti spojené s Českým, respektíve s Československým rozhlasom, alebo osobnosti, ktoré za nimi stáli. Návštevníci vďaka rôznorodým formám počúvania môžu doslova zažiť rozmanitosť rozhlasovej produkcie v priebehu uplynulého storočia. Výstava ale okrem histórie prezentuje aj aktuálne trendy a vyhliadky konzumácie obsahu, spôsoby jeho príjmu i distribúcie.

„Výstavu sme koncipovali ako retrospektívnu. Plynulo na seba nadväzujúce úseky lemované významnými historickými míľnikmi, ktoré máme spojené s českým prostredím, prepájajú na pomyselnej časovej osi roky 1923 a 2023. V tomto úseku sa odohráva náš príbeh, ktorý sme prostredníctvom bohatých múzejných zbierok zostavili do mozaiky, v ktorej sú historické súčasné prijímače aranžované spôsobom pripomínajúcim výkladné skrine prvotriednych obchodných domov. Kontrast tomuto spôsobu prezentácie dodávajú robustné konštrukcie rozhlasových vysielačov, ktoré sú po mnohých rokoch odpočinku v depozitári zostavené do pôvodnej monumentálnosti a vznešenosti. Prepojovacím prvkom oboch sú potom štúdiové prístroje – magnetofóny, gramofóny, mikrofóny a samozrejme nepostrádateľné mixážne pulty,“ popísal výstavu René Melkus, autor a kurátor NTM.

Storočná tradícia

„Kľúčovým motívom celej výstavy je snaha o prepojenie histórie rozhlasu a rozhlasovej techniky s modernými formami tvorby a distribúcie. Vo výstave si môžete vyskúšať nahrávanie rozhlasovej hry alebo rozhovoru s moderátorom, zoznámite sa s výhodami modernej distribúcie DAB+ a online aplikácií mojRozhlas. Český rozhlas tak nadväzuje na storočnú tradíciu moderného, rýchleho a aktuálneho média a plní verejnú službu pre každého kedykoľvek a kdekoľvek. Túto jeho misiu a poslanie chceme výstavou podčiarknuť,“ uviedla vedúca organizačného tímu výstavy za Český rozhlas Martina Poliaková z Oddelenia strategického rozvoja.

Pamätné kúsky z fondov Národného technického múzea doplnené výberom z Českého rozhlasu návštevníka vykonajú siedmimi obdobiami rozhlasovej histórie. Vystavené sú vzácne exponáty zo zbierok NTM ako napr. novo zreštaurovaný vysielač, typ SFR MD 50 francúzskej proveniencie, spustený na začiatku roku 1925 v pražských Strašniciach, ktorý rozdával radosť prvým poslucháčom Československého rozhlasu. Mnohé predmety prezentované vo výstave sú dokladom technického vývoja, ale majú aj hodnotu spojenú s historickými medzníkmi ako napr. mixážny pult, od ktorého v máji 1945 znelo volanie o pomoc.

Ozvučené dobové fotografie

Archívne nahrávky Českého rozhlasu sa návštevníkom zhmotnia v žánrových posluchoch pod tzv. audio sprchami – športovými okamihmi, politickými udalosťami, dramatickou tvorbou alebo rozprávkami pre deti. Ďalšie audia cez QR kód ozvučujú dobové fotografie a doprovodné informácie a ďalšie programy si možno vypočuť pri individuálnej prechádzke s vlastnými slúchadlami a aplikáciou mojRozhlas. Dvakrát za hodinu sa celým priestorom výstavy rozoznie rozhlasový obsah pre spoločné počúvanie, a v špeciálnej tmavej miestnosti potom imerzívne zvukové aranžmány vystavia svet, kde sa návštevníkom zvuk zviditeľní.

Dominantným prvkom sály sa stala dátová socha zostavená na základe matematickej vizualizácie rôznorodých vzťahov v rozhlase. Medzi vizuálnymi elementmi nechýbajú svetelné efekty, videoinštalácia alebo originálna výstavná grafika.

Ďalším z neobyčajných exponátov je potom plne funkčné vysielacie pracovisko umiestnené v budove múzea. V priebehu celej výstavy sa odtiaľ plánujú živé vysielania programov vybraných staníc Českého rozhlasu.

Výstava aj pre najmenších

Priamo vo výstave je pre zvedavých i najmenších návštevníkov prichystaný edukačný kútik. Výstavu odprevadí bohatý program pre verejnosť a pravidelný vzdelávací program pre školy. Prvou akciou pre verejnosť bude program 1. júna na Medzinárodný deň detí, počas ktorého bude z múzea naživo vysielať Rádio Junior. Na popoludnie bude pre detských návštevníkov pripravená hravá trasa s motom Staň sa rozhlasovým reportérom.

Výstava vznikla v unikátnej spolupráci autorských a realizačných tímov Národného technického múzea a Českého rozhlasu a potrvá do 31. decembra 2023.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Dobový seriál Dunaj, k vašim službám sa aktuálne stal jedným z najsledovanejších projektov.
Neprehliadnite

Dunaj, k vašim službám videlo skoro pol milióna divákov, v top päť bola aj Nemocnica