Európska komisia (EK) schválila prevzatie firmy na vývoj počítačových hier Activision Blizzard za 69 miliárd dolárov americkým softvérovým gigantom Microsoft. Podľa EK ústupky ponúknuté Microsoftom vyriešili jej obavy o konkurenciu, uvádza sa vo vyhlásení. Avšak dokončenie dohody stále nie je isté, pretože britské regulačné orgány ju odmietli a s dohodou nesúhlasia ani úrady v Spojených štátoch.

Úprava licenčných dohôd

EK uviedla, že prijala ústupky Microsoftu. Ten ponúkol úpravu svojich licenčných dohôd tak, aby používatelia a všetky cloudové herné platformy mohli počas desiatich rokov streamovať tituly firmy bez platenia licenčných poplatkov. Microsoft už uzavrel zmluvy s konkurentmi v oblasti cloudového streamovania, napríklad so spoločnosťou Nvidia, ukrajinskou firmou Boosteroid a japonskou spoločnosťou Ubitus.

„Tieto prísľuby riešia obavy o hospodársku súťaž, ktoré komisia identifikovala, a predstavujú významné zlepšenie pre cloudové hry v porovnaní so súčasnou situáciou," uviedla EK.

Zablokovanie prevzatia

Britský protimonopolný úrad však minulý mesiac zablokoval prevzatie kvôli obavám, že by spojenie potlačilo hospodársku súťaž na malom, ale rýchlo rastúcom trhu cloudových hier. Microsoft sa proti rozhodnutiu odvolal. Americká Federálna obchodná komisia podala žalobu, aby transakciu zablokovala. Konanie má začať 2. augusta, uviedla agentúra AP.

Activision Blizzard stojí napríklad za hrami Call of Duty alebo Candy Crush. Spojenie firiem, ktoré bolo oznámené vlani v januári, má urýchliť rast hernej divízie Microsoftu. Po dokončení transakcie by Microsoft bol treťou najväčšou hernou firmou na svete podľa výšky tržieb za spoločnosťami Tencent a Sony.