Hackeri narušili vysielanie rozhlasových staníc na Ruskom nelegálne anektovanom ukrajinskom polostrove Krym a odvysielali varovanie pred možnými útokmi. Obyvateľov vyzvali, aby sa schovali do krytov a pripravili sa na možnú evakuáciu do Ruska. Poradca šéfa ruskej správy Krymu Oleg Krujčkov označil oznámenie o bezprostredných hrozbách pre miestnych obyvateľov za klamstvá. Informoval o tom ukrajinský server focus.ua.

Krym v rozpore s medzinárodným právom Rusko anektovalo v roku 2014, Západ tieto kroky neuznáva. Kyjev požaduje stiahnutie ruských síl z polostrova a podmieňuje tým aj prípadné rokovania o mierovom riešení vojny na Ukrajine.

Poslucháči na Kryme si okrem iného vypočuli aj varovanie, že v oblasti môže prepuknúť masívne ostreľovanie, a výzvu na evakuáciu.

„V prípade vyhlásenia leteckého poplachu sa okamžite presuňte do najbližšieho krytu. Zbaľte si núdzovú batožinu s nevyhnutnými vecami a majte ju pripravenú na použitie. Majte pripravenú aj zásobu pohonných látok. V prípade nepredvídateľných okolností bude za účelom zabezpečenia spojenia s pevninskou časťou Ruska organizovaná preprava evakuačnými trajektmi," znelo hlásenie odvysielaného hackermi.

Gubernátor prístavného mesta Sevastopoľ Michail Razvožajev na sociálnych sieťach napísal, že varovanie by mohlo byť ukrajinským „informačným útokom". Pripustil však, že bezpečnostná hrozba na Kryme je možná. V takom prípade podľa neho budú obyvatelia informovaní všetkými dostupnými komunikačnými kanálmi.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin po Kryme navštívil aj okupovaný ukrajinský Mariupol