Slovensko v utorok na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli predložilo na rokovanie tému spojenú so šírením dezinformácií a slabou odozvou zo strany veľkých digitálnych platforiem na výzvy mazať nenávistný obsah. Po skončení rokovaní to potvrdil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Andrej Stančík.

Nedostatočná regulácia

Andrej Stančík cenil, že Slovensko má v tomto podporu viacerých členských štátov a sú medzi nimi aj „zásadní hráči“.

„Ide o problém, s ktorým sa sociálne médiá nevedia vyrovnať. Na Slovensku pre celý slovenský Facebook máme iba jedného človeka, ktorý moderuje obsah. Priemerne trvá odpoveď 42 dní ako reakcia na podnet na zmazanie toxických či nebezpečných obsahov, ktoré neraz vyzývajú na násilie,“ vysvetlil Stančík.

Spresnil, že na Slovensku pozná veľa prípadov, keď spoločnosť Meta, ktorá spravuje Facebook, na podnety nekonala. Podľa jeho slov tým, že Slovensko nie je anglofónna krajina, správcom sociálnych sietí až tak nezáleží na čistení obsahu. Podobným problémom podľa neho čelia aj iné členské krajiny EÚ, aj preto podporili utorňajšiu iniciatívu Slovenska.

„Ak budeme vystupovať jednotne, tak tá pozícia bude celkom iná, ako keby sme konali osamotene,“ upozornil.

Nutnosť väčšej transparentnosti

Na Slovensku sa viacerí politici, novinári či aktivisti sťažujú, že dochádza k dočasnému zablokovaniu ich účtov v prípade, keď nahlásia nenávistný online obsah – pričom účty šíriace takýto obsah fungujú naďalej. Stančík tvrdí, že aj preto treba volať po väčšej transparentnosti sociálnych médií. Veľa si sľubuje od zákona EÚ o digitálnych službách.

Podľa jeho slov sa v EÚ bude s touto témou ďalej pracovať, kým členské krajiny nedospejú k uspokojivému riešeniu.

Ďalšie dôležité správy

TikTok
Neprehliadnite

Sociálna sieť TikTok čelí v USA zákazu, konkurencia si mädlí ruky