Novým generálnym riaditeľom Českej tlačovej kancelárie (ČTK) bude v budúcom šesťročnom období doterajší riaditeľ stratégie a rozvoja agentúry Jaroslav Kábele. Do funkcie ho dnes po verejnom vypočutí kandidátov zvolila Rada ČTK. Získal päť hlasov zo siedmich. Káble bude menovaný do funkcie na ďalšom zasadnutí rady 17. apríla. Funkčné obdobie súčasného generálneho riaditeľa Juraja Majstra končí 10. júna. Mister stál na čele ČTK 12 rokov.

Na post riaditeľa sa hlásili celkom traja uchádzači. Popri Kabeleho to boli redaktor servera Seznam Správy a bývalý zahraničný spravodajca Tomáš Pergler a producent a expredseda Rady Českej televízie Jan Mrzena.

Nezávislosť a spoľahlivosť

Nový generálny riaditeľ chce klásť dôraz na nezávislosť a spoľahlivosť agentúry. Zamerať sa chce okrem zákazníkov z médií aj na nemediálnych klientov, ktorí agentúre môžu priniesť ďalšie príjmy. „V súčasnosti je pomer príjmov agentúry 70 percent od médií a 30 percent od nemediálnych zákazníkov, mediálny trh ale už príliš veľký potenciál rastu príjmov neponúka. Napríklad v Rakúsku je 60 percent príjmov agentúry od nemediálnych klientov," podotkol.

Jedným z nových projektov má byť Presscentrum na konanie tlačových konferencií a ďalších akcií priamo v budove ČTK. Pokračovať chce aj v mediálnych školeniach pre PR profesionálov aj študentov žurnalistiky av rozširovaní ponuky PR služieb, ktoré sú ale striktne oddelené od spravodajstva.

Začiatky v ČTK

Kábele začínal v ČTK ako stážista pri štúdiu žurnalistiky ešte pred revolúciou. Na začiatku 90. rokov bol zástupcom vedúceho domácej rubriky az tohto postu odišiel po zmene vo vedení agentúry do vydavateľstva Mafra, kde začínal ako editor a zástupca vedúceho reportérskeho oddelenia MF Dnes (1993 až 1998). Potom stál pri zrode spravodajského serveru iDNES.cz, kde pôsobil ako vedúci spravodajstvo a šéfredaktor. Neskôr sa stal riaditeľom internetových projektov Mafry a od konca roku 2013 bol šéfom celej on-line divízie vydavateľstva. V roku 2017 dostal ponuku vrátiť sa do ČTK, aby riadil rozvojové projekty.

Sedemčlenná Rada ČTK dnes zasadala v obmenenom zložení. Petra Žantovského a Pavla Foltána nahradili bývalý poslanec TOP 09 Daniel Korte a vysokoškolský pedagóg Jakub Končelík.

Verejnoprávna inštitúcia

ČTK bola založená v roku 1918 ako štátna agentúra, od roku 1993 je verejnoprávnou inštitúciou majetkovo aj hospodársky oddelenou od štátu. Orgánom, ktorým sa uplatňuje právo verejnosti na jej kontrolu, je sedemčlenná Rada ČTK volená Poslaneckou snemovňou. Agentúra zamestnáva 250 ľudí.

Národná agentúra bude tento rok hospodáriť so schodkovým rozpočtom so stratou 4,8 milióna korún. Dôvodom je skokový nárast cien energií spolu s infláciou. Predvlani vykázala zisk 4,2 milióna korún a za minulý rok očakáva aj ziskové hospodárenie. Celkové tržby predvlani vzrástli o 5,9 percenta na 283 miliónov korún.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

KK12 archív Boston - Na archívnej snímke z 14. októbra 2022 logo Facebooku na mobilnom telefóne v Bostone. Britský protimonopolný úrad vo svojom konečnom rozhodnutí nariadil americkému koncernu Meta, aby predal platformu na tvorbu a zdieľanie animovaných obrázkov Giphy. FOTO TASR/AP
FILE - The Facebook logo is seen on a cell phone, on Oct. 14, 2022, in Boston. Facebook parent Meta said Tuesday Oct. 18, 2022 it will sell off Giphy after running out of options to thwart a ruling by U.K. regulators
Neprehliadnite

Slovensko na pôde EÚ upozornilo na neochotu sociálnych sietí mazať nenávistný obsah