Americká internetová spoločnosť Google v utorok sprístupnila verejnosti konverzačného robota Bard. Konkurovať bude službe ChatGPT vytvorenej spoločnosťou OpenAI, ktorú podporuje Microsoft. Prístup k Bardovi je možný zatiaľ len zo Spojených štátov a Británie, uviedla agentúra AFP.

Zmena spôsobu práce

Google je dcérskou spoločnosťou skupiny Alphabet a predtým ponechával použitie Barda len schváleným testerom. Narýchlo ho predstavil na začiatku februára, keď bola v popredí služba ChatGPT. Medzi oboma podnikmi sa tak rozpútali preteky o to, ktorý z nich sprístupní umelú inteligenciu viacerým užívateľom. Cieľom je zmeniť spôsob, akým ľudia pracujú.

Rozhranie tvorí webová stránka oddelená od vyhľadávača Google s priestorom, kam môže užívateľ zadať otázku.

„Z testovania Barda sme sa veľa naučili a ďalším dôležitým krokom k jeho vylepšeniu je získať spätnú väzbu od viacerých ľudí," napísali viceprezidenti Googlu Sissie Hsiaová a Eli Collins.

Program nie je bezchybný

Bard vychádza z jazykového modelu LaMDA, ktorý Google navrhol pre generovanie četbotov. Kalifornská spoločnosť ho predstavila v roku 2021.

Obaja vedúci pracovníci Googlu uznávajú, že použitý program LLM generujúci odpovede na otázky formulované v bežnom jazyku „nie je bezchybný" a môže „ponúkať nepresné, zavádzajúce alebo nepravdivé informácie". Hsiaová a Collins v rozhovore s denníkom The New York Times uviedli, že Google zatiaľ nevytvoril obchodný model a stratégiu speňaženia Barda.

Ďalšie dôležité správy

Sundar Pichai
Neprehliadnite

Šéf spoločnosti Google obhajuje zdieľanie pracovných stolov