Job portál Pretlak.sk je na slovenskom trhu už 4 roky. Zameriava sa na pracovný trh v oblasti IT, dizajnu, marketingu, reklamy či iných kreatívnych profesií. Za ten čas jeho služby využilo už viac ako 950 firiem, od marketingových agentúr, cez startupy, kultúrne organizácie, až po nadnárodné spoločnosti či mediálne domy. Pretlak.sk každoročne mapuje aktuálnu situáciu na trhu práce. Ako to teda vyzeralo v uplynulom roku?

Viac ako sto ponúk mesačne

Situácia na trhu práce sa stabilizovala, počet pracovných ponúk však stále pribúda a nie je to inak ani v prípade záujemcov o prácu.

Koľko pracovných príležitostí v digitále sa objavilo na trhu minulý rok? Koľko uchádzačov si za uplynulú sezónu hľadalo prácu a koľko môže človek zarobiť ako Social Media Manager či UX Designer?

Doposiaľ využilo ich služby viac ako 900 firiem, pričom minulý rok aktívne inzerovalo takmer 60 percent z nich prostredníctvom viac ako 1 500 pracovných ponúk, čo je v priemere viac ako 120 ponúk mesačne.

Tisíce životopisov do firiem

Najväčšie zastúpenie majú reklamné a marketingové agentúry (45 percent), o čosi menej spoločnosti zo sveta startupov, inovácií a e-commerce.

Počet záujemcov o prácu v tomto odvetví stúpol medziročne o 21 percent a zastavil sa na hranici 233 000. Cez Pretlak.sk sa do firiem dostalo viac ako 14 000 životopisov.

Najviac práce ponúka už každoročne Bratislava (63 percent). Práca na diaľku sa stáva už štandardom, a táto možnosť bola uvedená až v 19 percentách zo všetkých inzerátov.

Najväčší dopyt

Trhu jednoznačne vládnu ,,marketéri”, po ktorých je nielen najväčší dopyt, ale dominuje aj ich záujem pracovať v tomto segmente.

Naopak, developerské pozície sa obsadzujú najťažšie, aj keď vlani tvorili takmer štvrtinu zo všetkých pracovných ponúk zverejnených na portáli Pretlak.sk.

,,Najväčší dopyt bol po developerských pozíciách. Tie sa naopak obsadzovali najťažšie aj napriek najvyššiemu platového ohodnoteniu.”

Preferované zručnosti

Čo sa týka požadovaných zručností a schopností, stále dominuje angličtina, prehľad a práca so sociálnymi médiami, práca s Google Ads, skúsenosti s Account či Project Managementom, alebo Ideamaking či Copywriting. Nezaostáva ani grafický dizajn, ovládanie Javascritpu a PHP.

Za uplynulý rok bola opäť najviac ohodnotená pozícia programátora, kde sa plat môže vyšplhať aj na 3 500 eur. Ako Social Media Manager (najhľadanejšia pozícia na Pretlaku) alebo Graphic Designer si môžete prilepšiť v priemere od 1 350 eur.

Ako forma úväzku stále dominuje TPP a to v 69 percentách prípadov.

Kompletný prehľad dát z Pretlaku trhu 2022 nájdete tu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj počas tlačovej konferencie po novinárskej projekcii televíznej dokumentárnej série ŠTB: Prísne tajné v Bratislave 6. septembra 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Povinnosti z nového mediálneho zákona zvýšia RTVS náklady o 25 miliónov eur