Mjanmarský súd udelil desaťročný trest odňatia slobody japonskému novinárovi Tóruovi Kubotovi, ktorý bol v júli zatknutý za natáčanie protivládneho protestu v meste Rangún. Vo štvrtok to uviedol predstaviteľ japonského veľvyslanectva v Mjanmarsku Tecuo Kitada, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Porušenie zákona a poburovanie

Kitada povedal, že Tóru Kubota bol v stredu odsúdený na sedem rokov väzenia za porušenie zákona o elektronickej komunikácii a na ďalšie tri roky za poburovanie.

Žurnalistu a filmára Kubotu zatkla polícia 30. júla, keď natáčal a fotil protivládny protest v Rangúne. Okrem neho vtedy zatkli aj dvoch mjanmarských občanov.

Vlna protestov

Mjanmarský zákon o elektronickej komunikácii pokrýva trestné činy, ktoré zahŕňajú šírenie nepravdivých alebo provokatívnych informácií, vysvetľuje AP. Poburovanie je všeobecným politickým zákonom vzťahujúcim sa na činnosti, ktoré môžu spôsobiť nepokoje.

Vlna protestov v Mjanmarsku sa začala po prevrate z 1. februára 2021, keď armáda zvrhla civilnú vládu a prevzala v krajine moc. Junta uväznila členov vlády vrátane faktickej premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Mjina. Armáda puč zdôvodnila údajnými volebnými podvodmi vo voľbách z novembra 2020, v ktorých zvíťazila Národná liga za demokraciu (NLD).

Ďalšie dôležité správy

Igor Matovič
Neprehliadnite

Zahraničie si všíma, že na Slovensku pomáha vláde krajná pravica a že nás čaká nestabilita