Recesistické úvahy a petície o vyhlásení hlasovania o pripojení ruskej Kaliningradskej oblasti k Česku prebudili fantáziu poľských vtipkárov. Twitter zaplavili rôzne komentáre a mémy rozvíjajúce túto situáciu.

„Aké ‚ahoj‘?“

Myšlienka, že Česko by si malo robiť na Kaliningradskú oblasť nárok, súvisí s tým, že Královec, po rusky Kaliningrad, založili križiaci na počesť českého kráľa Přemysla II. Pri postupe pre prípadné zabratie tohto územia sa českí recesisti ,,inšpirovali" v Rusku.

To nedávno narýchlo usporiadalo medzinárodne neuznané hlasovania v tých častiach Ukrajiny, ktoré ovláda alebo okupuje, a keď sa v pseudoreferendoch veľká časť ľudí podľa ruských úradov vyslovila za pripojenie k Rusku, Moskva ich anektovala.

Na jednom meme zverejnenom istým poľským užívateľom na twitteri ruský prezident Vladimir Putin s telefónom pri uchu chce najskôr vedieť ,,Aká je situácia v Kaliningrade?", načo s napätým výrazom neveriacky hovorí ,,Aké 'ahoj'?".

České vojenské námorníctvo

Poliaci sa tiež ,,tešia" na českú vojenskú prítomnosť pri Baltskom mori. ,,Česká ponorka Helena Vondráčková sa vracia na základňu v Kaliningrade," oznamuje jeden príspevok. Naopak z prístavu vypláva lietadlová loď Karel Gott.

Iný zase zachytil to, ako ,,české vojenské námorníctvo z jadrovej ponorky Lúpežník Rumcajs neďaleko Kaliningradu zabraného Českom pokusne vystrelilo balistickú raketu Maková bábika". Iná fotografia ,,ukazuje" českú ponorku Jožin z bažin, ako blokuje prístup do českého prístavu v Kráľovci (predtým Kaliningrade).

Nové významy a české more

,,Neviem, či si všetci uvedomujú, že český Kaliningrad otvára otázku koridoru. Znamená to horské chaty vo Svätokrížskych horách (stredné Poľsko - pozn. ČTK), Primátor varený vo varšavských pivovaroch, no a zásadný pokrok v reprodukčných právach na dlhom páse na území Poľskej republiky," vymenúva ktosi výhody možného pozemného prepojenia Kráľovca so zvyškom českého územia.

V komentári k mapke fiktívneho Královeckého kraja niekto napísal, že ,,veľa ľudí by si chcelo zájsť k Čechom k moru. A české 'ahoj' získava v tejto perspektíve úplne nový význam".

Ďalšie dôležité správy

PK 17 archív Kolín nad Rýnom - Na archívnej snímke z 25. augusta 2022 návštevník herného veľtrhu Gamescon prechádza okolo stánku spoločnosti TikTok v Kolíne nad Rýnom. Rusko udelilo v utorok 4. októbra 2022 pokuty aplikácii TikTok za neodstránenie obsahu, ktorý porušuje ruské zákony o
Neprehliadnite

Rusko pokutovalo TikTok za ,,propagandu LGBT" a Twitch za obsah s Ukrajinou