Spoločnosť Wikimedia Foundation, ktorá vlastní internetový portál Wikipédia, sa odvolala voči rozhodnutiu moskovského súdu, podľa ktorého by mala odstrániť všetky informácie týkajúce sa ruskej invázie na Ukrajinu. V pondelok o tom informoval Stephen LaPorte z Wkikimedia Foundation, píše agentúra Reuters.

Miliónová pokuta

Súd v Moskve nariadil spoločnosti Wikimedia zaplatiť pokutu vo výške päť miliónov rubľov za to, že odmietla zo svojich stránok v ruskom jazyku odstrániť informácie o konflikte na Ukrajine vrátane článkov s názvom ,,Ruská invázia na Ukrajinu", ,,Vojnové zločiny počas ruskej invázie na Ukrajinu" a ,,Masaker v Buči". Argumentoval tým, že tieto údajné "dezinformácie" na Wikipédii ohrozujú verejný poriadok v Rusku.

,,(Ruská) vláda sa zameriava na informácie, ktoré sú pre ľudí v čase krízy kľúčové," vyhlásil LaPorte. Zároveň súd vyzval, aby prehodnotil svoje rozhodnutie v prospech práva ruskej verejnosti na informácie a slobodné vyjadrenie názoru.

Porušenie ľudských práv

Spoločnosť Wikimedia Foundation tvrdí, že odstránenie článkov by bolo porušením ľudských práv a dodáva, že Ruská federácia nad ňou nemá žiadnu právomoc.

Opis vojny na Ukrajine sa v Rusku a zvyšku sveta zásadne líši. Vladimir Putin zakázal označovať konflikt slovami ,,vojna" a ,,invázia", pričom ho sám nazýva eufemistickým označením ,,špeciálna vojenská operácia". Kremeľská propaganda sa tiež snaží tvrdiť, že správy o masakroch civilného obyvateľstva sú,,"vykonštruovanými dezinformáciami", ktoré podľa nej šíri Západ.

Ďalšie dôležité správy

Šťastná rybka
Neprehliadnite

Jojka štartuje nový seriál, hercovi Kostelnému napísali postavu na mieru