Čínska spoločnosť Tiktok v pondelok v americkej Montane podala žalobu s cieľom zrušiť úplný zákaz rovnomennej sociálnej siete, ktorý zákonodarcovia schválili v polovici apríla. Informuje o tom agentúra AP, podľa ktorej TikTok tvrdí, že zákaz je v rozpore s americkou ústavou, ktorá zaručuje slobodu prejavu. Montana je prvým americkým štátom, ktorý pristúpil k úplnému zákazu čínskej sociálnej siete. Začať platiť má od budúceho roka.

Aprílové rozhodnutie zákonodarcov, ktoré v stredu svojím podpisom stvrdil aj guvernér Montany Greg Gianforte, už vtedy označila hovorkyňa TikToku Brooke Oberwetterová za „pokus o cenzurovanie hlasov Američanov". Teraz v žalobe podanej na federálny súd v meste Missoula spoločnosť okrem iného tvrdí, že americký štát nemá vôbec právomoc prijímať rozhodnutia v otázkach národnej bezpečnosti.

Firma tiež zopakovala, že nezdieľala a nebude zdieľať dáta amerických užívateľov s čínskou vládou, čoho sa mnoho amerických politikov obáva aj z toho dôvodu, že zákony ázijskej mocnosti čínskym firmám nariaďujú zdieľať dáta s vládou na účely, ktoré vláda považuje za súvisiace s národnou bezpečnosťou.

Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti v Montane Emily Flowerová uviedla, že rezort žalobu očakával a je pripravený jej čeliť.

Už teraz v Montane, tak ako takmer v polovici všetkých 50 amerických štátov, platí obmedzenie, že aplikáciu nesmie nikto z obáv z čínskej špionáže využívať na zariadeniach vlastnených vládou.

Používanie aplikácie TikTok na vládnych zariadeniach sa rozhodli zakázať aj všetky štáty takzvanej aliancie Five Eyes, ktorá združuje rozviedky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Podobný krok ohlásili Belgicko, Francúzsko aj Európska komisia.

Ďalšie dôležité správy

Logo Twitteru na budove spoločnosti v americkom meste San Francisco.
Neprehliadnite

Twitter sa dištancuje od zabehnutých konverzačných robotov. Chce vytvoriť vlastnú platformu