Montana sa v stredu stala prvým americkým štátom, ktorý úplne zakázal čínsku aplikáciu TikTok. Podľa agentúry AP ale možno očakávať, že vec bude mať súdnu dohru a bude skúškou toho, či v Spojených štátoch môže byť TikTok úplne zakázaný, ako by si želali viacerí americkí zákonodarcovia. TikTok zákaz označil za protiústavný.

Pokuta v tisíckach dolárov

Zákaz sociálnej siete preslávenej krátkymi videami schválili zákonodarcovia 1,1-miliónovej Montany v apríli a teraz ho podpísal guvernér Greg Gianforte. Začať platiť by mal od budúceho roka.

Legislatíva zakazuje sťahovať aplikáciu TikTok v Montane a bude pokutovať obchody s aplikáciami či TikTok, ak by ju v štáte ponúkali. Výška pokuty bola stanovená na 10 000 dolárov denne za každý prípad, keď subjekt užívateľovi ponúkne prístup k aplikácii, píše AP. Pokuty sa na užívateľov vzťahovať nebudú.

Guvernér Montany Gianforte uviedol, že zákon podporuje „našu spoločnú prioritu chrániť obyvateľov Montany pred dohľadom čínskej komunistickej strany“. Tiež zakázal používať na vládnych zariadeniach všetky sociálne siete, ktoré zhromažďujú alebo poskytujú osobné údaje zahraničným nepriateľom.

Čínska firma sa bráni

TikTok tvrdí, že má plán na ochranu amerických užívateľov. Firma sa proti zákazu sa zaviazala bojovať tak, ako aj majitelia malých podnikov, ktorí uvádzajú, že aplikáciu využívajú na oslovenie svojich zákazníkov. TikTok vo vyhlásení po podpise guvernéra uviedol, že legislatíva je v rozpore s prvým dodatkom americkej ústavy, ktorý sa týka slobody prejavu a dodal, že bude „obhajovať práva svojich užívateľov v Montane i mimo nej".

TikTok, ktorý vlastní čínska spoločnosť ByteDance, je pod drobnohľadom vlád a regulačných orgánov v mnohých krajinách pre obavy, že by čínska vláda mohla aplikáciu využívať na zber údajov používateľov alebo na presadzovanie svojich záujmov.

Používanie aplikácie na vládnych zariadeniach sa rozhodli zakázať už všetky štáty takzvanej aliancie Five Eyes, ktorá združuje rozviedky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Podobný krok ohlásili Belgicko, Francúzsko aj Európska komisia. Snemovňa v Českej republike zakázala používať aplikáciu na všetkých svojich zariadeniach a odporučila ju zmazať aj zo súkromných prístrojov.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

1. Informácie si overujte

Keď si prečítate správu, najmä obzvlášť znepokojivú, vyhľadajte potvrdenie týchto informácií aj z nezávislého zdroja. Napríklad, čo vám vyhodí vyhľadávač, keď zadáte kľúčové slová, prípadne či sa táto správa medzičasom neobjavila na stránke polície, ktorá monitoruje hoaxy.
Neprehliadnite

Hoaxy majú potenciál primäť neaktívnych ľudí k viere v dezinformácie