Pred nedeľnými parlamentnými voľbami v Grécku sa tamojší politici snažia prilákať aj 440-tisíc mladých voličov, ktorí tento rok pôjdu hlasovať prvýkrát. Osloviť sa ich snažia najmä na sociálnych sieťach cez YouTube či TikTok, pretože mnoho mladých klasickým médiám neveria, napísal server Politico.
Na mladých voličov sa museli grécki politici pred týmito voľbami zamerať aj preto, že práve oni pred dvoma mesiacmi masovo protestovali v uliciach proti tejto vláde, ale aj vládam predchádzajúcim kvôli zrážke vlakov, ktorá si vyžiadala 57 obetí, vrátane mnohých študentov. Ku kolízii podľa odborov prispel zlý bezpečnostný systém na železnici.
Nezáujem o médiá
„Tradičná žurnalistika je v Grécku považovaná za zaujatú, takže mladí mainstreamovým médiám príliš neveria," domnieva sa mladá grécka youtuberka Zoe Pre, ktorá robila aj rozhovor s lídrom opozície Alexisom Tsiprasom. Podľa nej jej priaznivci nesledujú napríklad televízne debaty s volebnými kandidátmi.
V nedeľu môže ísť prvýkrát hlasovať takmer 440-tisíc mladých vo veku do 21 rokov, voliť môžu už tí, ktorí tento rok dosiahnu vek 17 rokov. Na sociálnych sieťach sa politici snažia osloviť celú Generáciu Z.
Mladí voliči podľa serveru Politico môžu zlepšiť volebný výsledok najmä hlavnej opozičnej strane, ľavicovej strane SYRIZA, ale aj komunistickej KKE či malým krajne pravicovým stranám. Avšak aj tak podľa prieskumov zrejme neohrozí výhru vládnej konzervatívnej strany Nová demokracia. Žiadna zo strán podľa prieskumov nezíska sama väčšinu v parlamente a bude musieť hľadať koaličného partnera.
(Ne)prevzatie zodpovednosti
Dôvodom, prečo sa grécki politici museli sústrediť na mladých, bola zrážka vlakov z konca februára. „Veľmi krutým spôsobom sa potvrdilo, že Grécko nie je ešte na úrovni ostatných európskych krajín," myslí si Angelos Seriatos zo spoločnosti Prorata, zaoberajúci sa prieskumami verejnej mienky.
Podľa gréckej influencerky Nefeli Meg, ktorá robila pred voľbami rozhovor aj s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom, lídrom strany Nová demokracia, môže železničné nešťastie z konca februára rozhodovanie mladých voličov ovplyvniť. Za „výsmech" Meg označila, že vo voľbách za Novú demokraciu znova kandiduje aj exminister dopravy Kostas Karamanlis, ktorý kvôli zrážke vlakov na začiatku marca rezignoval.
„Je mi zle z toho, ako sa vláda snaží zvaliť zodpovednosť na prednostu stanice a skrýva sa za roky trvajúce nedostatočné investovanie do železničnej infraštruktúry," povedal agentúre AFP dvadsaťpäťročný elektrotechnický inžinier Kostis Smanis, ktorý ako ešte väčší problém vidí nezamestnanosť. Tá sa síce v Grécku teraz znížila na zhruba desať percent, ale medzi mladými je stále veľmi vysoká.
Grécko je podľa AFP v EÚ krajinou s druhou najvyššou nezamestnanosťou mladých. "Mzdy sú veľmi malé v porovnaní s rastom životných nákladov," povedal Smanis, ktorý sa po troch rokoch v britskom Manchestri vrátil do Grécka a zatiaľ márne hľadá prácu. Nevylúčil preto, že svoju krajinu opäť opustí.
Volebnú miestnosť vymenia za bar
Mladých voličov sa snažia na svoju stranu politici získať aj rôznymi benefitmi. Napríklad premiér Mitsotakis chce dať mladým vo veku 18 a 19 rokov príspevok 150 eur na kultúru, dopravu a turistiku. Opozičný líder Tsipras im zas sľúbil zmenu zákonov, ktorá zruší vstupné prijímacie požiadavky na univerzity. „Obaja sľuby sú smiešne," myslí si hviezda TikToku Nefeli Meg.
Podľa agentúry AFP je Grécko jednou z mála krajín EÚ, kde môžu voliť ľudia mladší ako 18 rokov. Šestnásťročná študentka Nefeli Zuganeliová z predmestia Atén sa už nemôže dočkať, až pôjde voliť. Mnohí mladí sú podľa nej skeptickí a neveria, že by prípadná zmena vlády pomohla k lepším zajtrajškom. „Myslím, že niektorí mladí pôjdu radšej na mojito ako k voľbám," povedala AFP Zuganeliová.