Najvyšší súd (NS) potvrdil verdikt, na základe ktorého nemožno na serveri Ulož.to vyhľadať a stiahnuť Pelíšky a ďalších päť českých filmov. Zamietol odvolanie pražskej spoločnosti Uloz.to cloud a zároveň odmietol podnet autorskoprávnej agentúry Dilia, ktorá síce v konaní uspela, ale nie vo všetkých žalobných bodoch.

Rozhodnutie je platné

Minuloročné rozhodnutie Vrchného súdu v Prahe, jedno z najdôležitejších v oblasti autorských práv na internete, tak platí bez zmien. Obsiahly rozsudok NS je dočasne sprístupnený na úradnej tabuli. Prevádzkovatelia serveru už predtým označili verdikt za hrozbu pre slobodný internet.

Dilia zastupuje autorov a ďalších nositeľov autorských práv. Verdikt sa okrem Pelechov týka snímok Kobry a užovky, Ostro sledované vlaky, Vesnička má středisková a rozprávok S Čerty nejsou žerty a Obušku, z pytle ven. Server pre nahrávanie, zdieľanie a sťahovanie súborov Ulož.to musel zabezpečiť, aby verejnosť nemohla vyhľadať, a teda ani stiahnuť, súbory s názvami týchto filmov v konkrétnych formátoch, napríklad avi alebo mp4.

Obmedzenie činnosti

Agentúra chcela dosiahnuť ešte výraznejšie obmedzenie činnosti servera, ktorý podľa Dilie umožňuje svojim užívateľom systematicky porušovať autorské práva k filmom, hudbe aj ďalším dielom. Vrchný súd ale vo svojom rozhodnutí zdôraznil, že povinnosť obmedziť vyhľadávanie a sťahovanie možno aj do budúcnosti uložiť len pri konkrétnych dielach, kde sa preukáže porušovanie autorských práv. Server totiž ťažko môže paušálne kontrolovať obsah všetkých súborov, ktoré tam používatelia vložia.

Podľa najvyššej inštancie je úvaha vrchného súdu správna. Ulož.to sa podľa rozsudku líši od ,,pirátskych" platforiem typu The Pirate Bay. Nenesie tak priamu zodpovednosť za porušovanie autorských práv niektorými užívateľmi, a to aj vzhľadom na to, že po upozornení závadné súbory maže.

Ukladanie informácií

,,Skutočnosť, že poskytovateľ služby ukladaní informácie, všeobecne vie, že prostredníctvom jeho služby sú neoprávnene sprístupňované diela, rovnako ako zárobková povaha poskytovania služby nestačí k záveru, že poskytovateľ služby koná s cieľom zúčastniť sa jednotlivých autorskoprávnych deliktov neoprávneného oznamovania týchto diel verejnosti," stojí v rozhodnutí NS.

Na druhú stranu, v odôvodnených prípadoch je možné serveru uložiť, aby službu v určitom ,,chybnom rozsahu" prestal poskytovať. ,,V súčasnosti existujú a sú používané také technologické opatrenia, ktoré aj v podmienkach masového využívania služieb ukladania informácií sú spôsobilé odhaliť opakované neoprávnene uložené a sprístupnené súbory obsahujúce diela či predmety práv s autorským právom súvisiacich," napísali sudcovia NS.

Zákaz sťahovania filmov

Hlavným poslaním Ulož.to je podľa prevádzkovateľov ľahké zdieľanie väčších aj menších súborov. Keď sa v tejto chvíli užívateľ pokúsi nájsť film Pelíšky, objaví sa oznámenie, že vyhľadávanie niektorých kľúčových slov bolo scenzurované rozhodnutím súdu. Nasleduje informácia, že firma síce rozhodnutie rešpektuje, ale ,,bude bojovať proti cenzúre všetkými dostupnými prostriedkami nielen českého práva".

Pelíšky natočil režisér Ján Hřebejk - jeho predošlý film Šakalí roky aj nasledujúca snímka Musíme si pomáhat sa k dnešku vyhľadávať aj sťahovať dá.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke uprostred minsterka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO), vľavo poslankyňa NRSR Monika Kozelová a vpravo poslanec parlamentu SR Kristián Čekovský (obaja OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému: Plníme PVV - veľká reforma mediálnych zákonov je schválená 23. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR  - Martin Baumann
Neprehliadnite

Nový zákon prináša reformu mediálneho prostredia, vyhlásila ministerka Milanová