Nielen pandemická kríza, ale aj inflácia pohla s vývojom nového roka. Bezpečnostnou hrozbou sa stala aj vojna na Ukrajine. Virtuálnym Slovenskom tieto hrozby a krízy až tak neotriasli, aj keď sa v ňom tiež prejavili, informuje SK-NIC., správca domény .sk.

Virtuálne Slovensko rastie

Minulý rok bol v registráciách a výmazoch domén turbulentný. Napriek tomu celkový počet .sk domén opäť vzrástol a pribudlo tak množstvo nového obsahu a služieb.

.sk domeny
Zdroj: Katarína Uríková

Pomer obľúbenosti domácej domény je na slovenskom internete oproti priemeru okolitých krajín, dokonca Európy, ďaleko vyšší.

Zatiaľ čo európsky priemer je niečo nad 50 percent, až 72,4 percenta všetkých domén zaregistrovaných Slovákmi má koncovku .sk. Zvyšných 28 percent tvoria ostatné ccTLD a tiež gTLD ( .com / .org / .info a podobne).Druhá najčastejšia koncovka vyberaná Slovákmi má len 8-percentný podiel.

Napriek tomu, že je Slovensko malá krajina, doména .sk je podľa počtu zaregistrovaných domén 51. najväčšia z celkového počtu 340 domén najvyššej úrovne pre krajiny (ccTLD) na svete.

domena.sk
Zdroj: Katarína Uríková

Virtuálne Slovensko v roku 2022 nezaháľalo

Slovenská doména je v zabezpečení službou DNSSEC piata najlepšia na svete (viac ako 239 000 .sk domén, to znamená cca 52,5 percenta celkového počtu .sk domén).

V slovenskom virtuálnom svete sa udiali aj ďalšie zaujímavosti Napríklad, domáce siete raketovo valcuje TikTok, slovenské organizácie zasahuje priemerne 800 kyberútokov týždenne a odosielanie e-mailov bolo aj v roku 2022 najpopulárnejšou aktivitou Slovákov na internete.

domena.sk
Zdroj: Katarína Uríková

Ďalšie správy na Mediálne.sk

počítač - notebook - externý disk - okuliare
Neprehliadnite

Coronaleaks: Švajčiarsko vyšetrí únik informácií o pandemických opatreniach do médií