Nový report finančnej spoločnosti Revolut odhaľuje, že platformy spoločnosti Meta zostávajú najväčším zdrojom podvodov (54 %). Najobľúbenejšou platformou podvodníkov zostáva Facebook, na ktorý pripadá 28 % nahlásených podvodov. Konkrétne na Slovensku dosahuje tento objem až 31 %.

Ide o tretie po sebe idúce obdobie, počas ktorého si Meta udržala túto nelichotivú vedúcu pozíciu. V porovnaní s platformami spoločnosti Google, na ktoré pripadá len 0,1 % všetkých prípadov podvodov, to dokazuje, že veľké technologické spoločnosti môžu úspešne bojovať proti podvodom priamo pri zdroji.

Bianka Rumanová a Filip
Neprehliadnite

Láska, dráma a algoritmus: Príbeh Bianky a Jovinečka v číslach

Report o bezpečnosti spotrebiteľov a finančnej kriminalite (Consumer Security and Financial Crime Report) odhaľuje rýchlo sa vyvíjajúce taktiky podvodníkov. Upozorňuje, že zločinci sa pri zneužívaní obetí čoraz častejšie obracajú na služby šifrovaných chatov, pričom podiel podvodov pochádzajúcich z aplikácií WhatsApp a Telegram v druhej polovici roku 2024 prudko vzrástol. V prípade Whatsapp je to už 21 % a pre Telegrame 18 %.

Napriek tomuto posunu pripadá na platformy spoločnosti Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp) viac ako polovica (54 %) všetkých podvodov nahlásených spoločnosti Revolut po celom svete, čo znamená, že Meta si túto pozíciu udržala už tretie sledované obdobie po sebe. Slovenské štatistiky potvrdzujú celosvetové údaje, kde rovnaké percento podvodov nahlásených slovenskými klientmi pochádza z týchto zdrojov.

Spoločnosť Revolut uvádza, že berie podvody a riziká, ktoré predstavujú organizovaní zločinci, veľmi vážne a len v roku 2024 zabránil potenciálnym podvodom na svojich zákazníkoch v hodnote viac ako 700 miliónov eur. Samotné finančné inštitúcie však nedokážu bojovať proti obrovskému množstvu podvodov, ku ktorým dochádza na platformách sociálnych sieti.

Revolut preto opäť vyzýva sociálne siete, aby prekročili rámec drobných zmien a neúčinných pilotných programov a prijali rozhodné opatrenia. Proaktívne odstraňovali podvodný obsah, overovali inzerentov a zaviazali sa podieľať sa na odškodnení obetí podvodov, ktoré pochádzajú z ich platforiem.

Najnovší prieskum ukázal, že takmer polovica Slovákov neprečítala za rok ani jednu knihu.
Neprehliadnite

Katastrofálna bilancia: Neuveríte, koľko Slovákov si za rok neprečíta ani jednu knihu

Kľúčové zistenia najnovšieho reportu spoločnosti Revolut zdôrazňujú:

  • Podvody pochádzajúce z aplikácií WhatsApp a Telegram v súčasnosti predstavujú viac ako tretinu nahlásených podvodov (39 %), keďže zločinci stále častejšie využívajú šifrované komunikačné služby na podvádzanie svojich obetí. Používatelia sú presvedčení, že tieto platformy sú bezpečné, ale počet prípadov pochádzajúcich z Telegramu sa v druhej polovici minulého roka zvýšil o neuveriteľných 121 %, zatiaľ čo počet prípadov na WhatsAppe vzrástol o podobne znepokojujúcich 67 %.
  • Meta zostáva najväčším zdrojom podvodov. Napriek rastu v iných oblastiach predstavujú platformy Meta viac ako polovicu (54 %) podvodov nahlásených spoločnosti Revolut v celosvetovom meradle v 2. polroku 2024.
  • Podvody pri nákupe naďalej dominujú, pričom podvody so vstupenkami sa zameriavajú na mladšie generácie. Prevažná väčšina takýchto nahlásených prípadov sa týkala osôb vo veku 17-24 rokov a 25-34 rokov (36 %, resp. 38 %).

Woody Malouf, vedúci oddelenia finančnej kriminality v spoločnosti Revolut, uviedol: „Podvodníci rýchlo prispôsobujú svoje taktiky a stále častejšie využívajú údajne bezpečné aplikácie pre šifrované správy, ako sú WhatsApp a Telegram. Napriek opakovaným výzvam spoločnosti Revolut a ďalších finančných inštitúcií však platformy sociálnych sieti neriešia podvody, ktoré sužujú ich používateľov, a ich nečinnosť je nielen nedbanlivá, ale priamo napomáha finančnej kriminalite. Potrebujeme okamžité a rozhodné kroky, nie prázdne sľuby.“

Revolut od sociálnych sietí požaduje viac ako reaktívne opatrenia. Presadzuje proaktívny zásah vrátane prísnejších overovacích procesov pre inzerentov a tvorcov obsahu, dôkladného monitorovania riadeného umelou inteligenciou a bezproblémovej spolupráce s finančnými inštitúciami a orgánmi činnými v trestnom konaní. Okrem toho naďalej presadzuje záväzky spoločností pôsobiacich v oblasti sociálnych sieti, aby sa podieľali na odškodnení obetí podvodov, ktoré vznikli na ich platformách.

Kde hľadajú Slováci fakty? Televízne spravodajstvo má silného konkurenta
Neprehliadnite

Kde hľadajú Slováci fakty? Televízne spravodajstvo má silného konkurenta