Súd v Keni nariadil v stredu spoločnosti Meta poskytnúť adekvátnu lekársku, psychiatrickú a psychologickú starostlivosť facebookovým moderátorom v Nairobi, uviedol denník The Guardian. Preberajú sa mnohokrát násilným obsahom, čo podľa moderátorov bežne ústi do depresie, úzkosti, posttraumatickej stresovej poruchy a samovražedných myšlienok.

Súd tiež spoločnosti, ktorá pre Metu poskytuje služby správy obsahu, zakázal prepustiť zamestnancov, ktorí sa na podmienky na pracovisku sťažovali. Prípad by mohol mať vplyv aj na pracovné podmienky ďalších moderátorov obsahu po celom svete, ktorých je iba 15 000.

„Zmení to spôsob, akým rozmýšľate a reagujete na veci. Možno by sme si mohli nájsť iné zamestnanie, ale budeme schopní si ho udržať? Nie som si istý. Už nie sme schopní normálne fungovať," uviedol 33-ročný ugandský moderátor Frank Mugisha. Ďalší zamestnanci uvádzali, že ich práca znecitlivela voči explicitnému obsahu, nahote a sebapoškodzovaniu. Najmenej jeden človek zo skupiny, ktorá na Metu, majiteľa Facebooku, podala žalobu, sa pokúsil o samovraždu.

Nevhodné pracovné podmienky

Prvé známky nespokojnosti na pracovisku spoločnosti Sama, ktorá v Keni poskytuje moderáciu obsahu Mety, vyšli na povrch už vlani. Bývalý moderátor Daniel Motaung podal na obe firmy žalobu, v ktorej ich obvinil z nevhodných pracovných podmienok, snahy potlačiť vznik odborov a z vystavovania explicitnému obsahu na pracovisku bez dostatočnej psychologickej podpory.

„Spomínam si na svoj prvý zážitok, keď som bol svedkom zabitia v priamom prenose. Podvedome som sa zdvihol zo stoličky a kričal. Na chvíľu som takmer zabudol, kto som a kde sa nachádzam. Všetko bolo v prázdnote," stojí v jednom zo svedectiev predložených na súde. Mnohí zamestnanci firmy Sama uviedli, že nevedeli, v čom presne bude ich práca spočívať, keď sa o zamestnanie uchádzali. Domnievali sa, že sa hlásia na úlohy v zákazníckych službách.

Spoločnosť sa tento rok pokúsila prepustiť 260 moderátorov z dôvodu údajnej prebytočnosti po tom, ako sa Meta rozhodla zmeniť poskytovateľa modernizácie obsahu a prejsť k európskej firme Majorel. Moderátori, ktorí lobovali za lepšie podmienky v Same, sa podľa britskej ľudskoprávnej organizácie Foxglove rovnako ocitli na de facto „čiernej listine" a o prácu v Majorele sa nemohli uchádzať.

Časy sa zmenili

Súd v Keni rozhodol, že spoločnosť Sama neposkytla dostatočné odôvodnenie nadbytočnosti zamestnancov, ktoré chcela vyhodiť, a v predbežnom verdikte nariadil obnovenie ich pracovných miest.

Samu tiež označil za obyčajného sprostredkovateľa a Metu za hlavného zamestnávateľa. Meta sa voči rozhodnutiu kenského súdu plánuje odvolať.

„Dnešné rozhodnutie je prelomové, a to nielen pre Facebook," uviedol Cori Crider z organizácie Foxglove. „Všetci giganti sociálnych sietí by mali spozornieť. Časy, keď sa schovávali za outsourcing a vykorisťovali svojich kľúčových bezpečnostných pracovníkov, sú preč," dodal.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Deepfake technológia najskôr rozpozná hlavné body tváre, do ktorých vloží ďalšie prvky
Neprehliadnite

Deepfake technológie môžu baviť aj škodiť. Ale v zákone o umelej inteligencii ešte nie sú