Google prichádza s novinkou, ktorá používateľom uľahčí prihlasovanie. Vďaka funkcii Prístupový kľúč (Passkey), bude možné prihlásiť sa len na základe odtlačku prsta, skenu tváre či jednotného PIN kódu. Nie je preto potrebné pamätať si heslá, informuje portál Fontech.

Prístupový kľúč

Novinku je možné využívať na ľubovoľnom zariadení. Stačí si vytvoriť prístupový kľúč, ktorý notebook, tablet či mobil „autorizuje“ a bude možné prihlasovať sa bez hesiel. Passkey je generovaný automaticky, pre každú stránku jedinečný. Pri synchronizácií sa nahráva vždy iba kópia so šifrovaním end-to-end, čo minimalizuje riziko odcudzenia účtu.

„Na rozdiel od hesiel sú passkeys odolné voči online útokom, ako je napríklad phishing, a sú tak bezpečnejšie ako napríklad jednorazové kódy SMS,“ informuje Google. Potrebné je však ukladať si kľúče iba na zariadenia s plnou dôverou, pretože iný užívateľ ich môže potenciálne zneužiť.

Čas na rozšírenie a zlepšenie

Nevýhodou je aktuálne nízka úroveň adopcie, keďže využitie Passkey závisí od toho, či dané stránky implementujú rozhranie WebAuthn API, ktoré funkcia vyžaduje.

Google ale tvrdí, že aj keď chvíľu potrvá, kým bude technológia široko prijatá, pracuje na jej rozšírení. Preto je na teraz možné zarovno s touto funkciou využívať aj klasické prihlasovanie.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

WA 10 archív New York - Na archívnej snímke z 13. júna 2016 logo platformy LinkedIn amerického gigantu Microsoft, ktorá pomáha firmám pri vyhľadávaní zamestnancov počas obchodovania na newyorskej burze. LinkedIn zruší takmer 1000 pracovných miest, čo predstavuje šesť percent jej globálnej pracovnej sily. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá má negatívny vplyv na dopyt po jej službách a produktoch. FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, June 13, 2016, file photo, the LinkedIn logo appears
Neprehliadnite

LinkedIn zruší stovky pracovných miest a postupne ukončí prevádzku aplikácie v Číne