Tohtoročným laureátom prestížnej novinárskej Pulitzerovej ceny v hlavnej kategórii služba pre verejnosť sa stala tlačová agentúra Associated Press (AP), a to za spravodajské pokrývanie vojny na Ukrajine. Mená všetkých ocenených oznámili v pondelok na pôde Kolumbijskej univerzity v New Yorku.

Denník The New York Times dostal cenu v kategórii zahraničného spravodajstva za články o zabíjaní, ktorého sa dopustili ruské sily v ukrajinskom meste Buča.

Za investigatívne spravodajstvo porota ocenila denník Wall Street Journal, ktorý odhalil finančné konflikty záujmov predstaviteľov desiatok federálnych inštitúcií v USA.

Medzi ďalšími ocenenými sú denníky Los Angeles Times za aktuálne spravodajstvo, Miami Herald za najlepšie úvodníky či Washington Post za národné spravodajstvo o dôsledkoch rozhodnutia Najvyššieho súdu zrušiť ústavné právo na interrupciu.

Pulitzerove ceny udeľujú od roku 1917 a sú považované za najprestížnejšie ocenenia v oblasti žurnalistiky v USA. Okrem 15 novinárskych kategórií ich odovzdávajú v ôsmich kultúrnych kategóriách – za hudbu, poéziu, divadlo či literatúru. Ich zakladateľom bol americký novinár maďarského pôvodu Joseph Pulitzer. Finančnú odmenu 15 000 dolárov získa víťaz v každej kategórii okrem kategórie služba pre verejnosť, kde je odmenou zlatá medaila.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Kara-Murza je laureátom medzinárodnej Ceny Václava Havla za ľudské práva za rok 2022.
Neprehliadnite

Rozdali Novinárske ceny, medzi víťazmi aj ruský novinár Kara-Murza