AVT zdôrazňuje, že v deň slobody tlače si uctievame základné princípy slobody tlače a rovnako slúži aj ako príležitosť informovať verejnosť o jej porušovaní.

„Sloboda tlače je základným pilierom demokratickej spoločnosti a slobodná žurnalistika je kľúčom v boji proti dezinformáciám. Sloboda a bezpečnosť novinárov pri ich práci je prvoradá,“ píše Asociácia s tým, že práve preto s hlbokým znepokojením prijíma množiace sa informácie, ktoré prenikajú na verejnosť po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Jednou z nich je aj sledovanie novinárov, ktoré je v demokratickej spoločnosti neprijateľné rovnako ako ohrozovanie ich slobody a bezpečnosti. Ako nežiadúce definuje AVT verbálne prejavy a ataky politikov podkopávajúce dôveru v médiá a prácu novinárov.

Pripomína, že aj každoročne zverejňovaný Index slobody tlače vypracovaný svetovou novinárskou organizáciou Reportéri bez hraníc konštatuje opätovné prepadnutie Slovenska v rebríčku oproti minulému roku kedy sa dostáva z 27. na 35. miesto.

Táto správa spomína okrem vraždy J. Kuciaka aj nevysvetliteľné zmiznutia ďalších dvoch novinárov Paľa Rýpala a Miroslava Pejka. Akcentuje aj otázku bezpečnosti novinárov a ich zdrojov.

AVT aj tentoraz vyjadrila vážne znepokojenie v súvislosti s najnovším vývojom v oblasti mediálnej legislatívy a svoj nesúhlas s predloženou novelou z dielne poslancov strany Smer, a to práve v čase, keď sa tejto téme venuje pracovná skupina odborníkov v komisii zriadenej ministerkou kultúry, nominovanou za rovnakú stranu.

„A tak viac ako rok po vražde novinára na Slovensku nielen, že neplatia žiadne nové pravidlá na zvýšenie ich ochrany a zlepšenie postavenia, ale na programe dňa je na Slovensku snaha zvýšiť ochranu politikov a ich
‚právo na odpoveď‘,“ uvádzajú vydavatelia.

Spolu s poprednými európskymi a svetovými odbornými inštitúciami žiada AVT v závere svojho vyhlásenia predstaviteľov vlády, poslancov parlamentu a zástupcov vplyvných profesných zoskupení, aby sa tiež pridali k mottu tohtoročného World Press Freedom Day, ktorým je „obrana žurnalizmu“. „Bez slobodných médií nie je totiž možná ani sloboda občanov,“ dodáva.