Vyplýva to zo správy o činnosti TASR za 1. polrok 2019, ktorú v utorok prerokoval Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá.

„V príjmovej časti zaznamenala TASR 51,67-percentné plnenie rozpočtu, v prípade výdavkov ide o čerpanie na úrovni 48,06 percenta,“ doplnil na rokovaní výboru generálny riaditeľ verejnoprávneho média Vladimír Puchala. Úlohy agentúry zabezpečovalo 136 zamestnancov.

Predstavil zároveň prioritné oblasti, ktorým sa jednotlivé redakcie TASR v prvom polroku 2019. „K hlavným udalostiam hodnoteného obdobia v spravodajstve patrili voľby prezidenta SR a voľby do Európskeho parlamentu (EP), TASR sa významne venovala prípravám 75. výročiu SNP, podrobne mapovala i mapuje aktivity, pripomínajúce Rok M. R. Štefánika, intenzívnu pozornosť venoval téme brexit,“ pripomenul V. Puchala.

Poukázal na to, že v oblasti spravodajstva zo zahraničia TASR pokrývala medziiným i stretnutia premiéra Petra Pellegriniho s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Bielom dome vo Washingtone, s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a premiérom Dmitrijom Medvedevom v Rusku či začiatkom roka s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Izraeli.

V oblasti športu zvýraznil kvantitu i kvalitu spravodajstva zo súťažných podujatí v klasickom i zjazdovom lyžovaní, rovnako tak servis z domácich majstrovstiev sveta v hokeji. „Fotografie TASR úspešne prenikajú aj na český mediálny trh,“ uviedol V. Puchala.

Zdôraznil tiež spoluprácu s významnými svetovými agentúrami, garantujúcimi overené zdroje informácií zo zahraničia.

„TASR mala v sledovanom období uzatvorené dohody s 22 európskymi agentúrami, od januára 2019 začala zmluvnú spoluprácu s treťou najväčšou svetovou agentúrou, francúzskou AFP,“ dodal v tejto súvislosti.

TASR hospodárila v prvom polroku s prebytkom

Vladimír Puchala Zdroj: TASR

V. Puchala priblížil aj informačný servis, týkajúci sa činnosti orgánov Európskej únie, ktorý okrem externej spolupráce a spojenia so Zastúpením EÚ na Slovensku i Kanceláriou EP na Slovensku zabezpečuje agentúra prostredníctvom postu stáleho zahraničného spravodajcu v Bruseli, rovnako tiež osobnou účasťou redaktorov agentúry na oficiálnych rokovaniach orgánov EÚ.

Súčasťou informačného spravodajstva TASR sú aj informácie vo verejnom záujme. „V prvom polroku 2019 vydala TASR spolu 2520 správ – vyhlásení, oznámení, stanovísk,“ spresnil generálny riaditeľ TASR.

Spomenul taktiež, že portál Teraz.sk dosiahol v prvom polroku 2019 podľa Google Analytics celkový počet zobrazení na úrovni 18 994 412 zobrazení (priemerne 3 152 402 za mesiac).

„Portály TASR prijali opatrenia na zvýšenie svojho dosahu s koncentráciou na najnovšie správy,“ doplnil Puchala.