Súd na Slovensku by mal v piatok popoludní po novom pojednávaní vyniesť verdikt nad obžalovanými v prípadoch vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky a ďalších nedokonaných vrážd. Prokuratúra navrhla súdu uznať Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú vinnými v oboch kauzách a vymerať im zhodne doživotie. Záverečné reči na Špecializovanom trestnom súde skončili minulý týždeň, obhajcovia Kočnera aj Zsuzsovej žiadali, aby boli ich klienti oslobodení spod obžaloby.

Podľa obžaloby si Kočner objednal Kuciakovu vraždu zo pomsty za to, že novinár poukazoval na jeho podozrivú ekonomickú činnosť, čo mohlo Kočnerovi tiež prekaziť plánovaný vstup do politiky. Žalobcovia tvrdili, že Zsuzsová zločin sprostredkovala.

Za Kuciakovu vraždu, pri ktorej bola v roku 2018 zastrelená aj jeho priateľka Martina Kušnírová, si už vo väzení odpykávajú dlhoročné tresty traja ľudia vrátane vraha. Špecializovaný trestný súd však v roku 2020 oslobodil spod obžaloby Kočnera a Zsuzsovú z podielu na Kuciakovej vražde.

Najvyšší súd neskôr zrušil oslobodzujúci verdikt a prípad vrátil súdu prvej inštancie na opätovné prejednanie. V ňom potom súd spojil Kuciakov prípad s obžalobou z prípravy nedokonaných vrážd dvoch prokurátorov i právnika; v tejto kauze čelia obžalobe štyri osoby, medzi nimi sú Kočner i Zsuzsová.

Kočner si v súčasnosti vo väzení odpykáva dlhoročný trest za falšovanie zmeniek a Zsuzsovú súdy predtým právoplatne potrestali za podiel na inej vražde.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

článok Denník N
Neprehliadnite

Redaktorka Denníka N porušila Etický kódex novinára, rozhodla Tlačovo-digitálna rada