Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) sa obrátila na Medzinárodný trestný súd (ICC) v súvislosti so zabitím novinára francúzskej tlačovej agentúry AFP Armana Soldina na Ukrajine. Ide už o ôsme trestné oznámenie, ktoré organizácia na súde v Haagu podala od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári, uviedla agentúra AFP.

Pietna spomienka

Informáciu o oznámení zverejnil generálny sekretár RSF Christophe Deloire v Kyjeve počas pondelkovej pietnej ceremónie na uctenie pamiatky zabitého novinára. Soldin zomrel minulý utorok pri východoukrajinskom Bachmute, ktorý bol vystavený intenzívnej ruskej delostrelectve.

Francúzsko sa hneď minulý týždeň začalo zaoberať podozrením, že išlo o vojnový zločin. Vyšetrovanie, ktoré bolo zverené policajtom z centrálneho úradu pre boj proti zločinom ľudskosti a zločinom z nenávisti, má zistiť okolnosti úmrtia 32-ročného francúzskeho novinára narodeného v Sarajeve.

Unesený ruskými silami

Trestné oznámenie podané aj na ukrajinskej generálnej prokuratúre sa týka aj všeobecne novinárov, ktorí sa stávajú terčom útokov, uviedol Deloire. Je v nej napríklad spomínaný aj ukrajinský novinár Bohdan Bitik, ktorý zahynul na konci apríla, keď sa stal pravdepodobne terčom ruských ostreľovačov v meste Cherson.

Text oznámenia odsudzuje aj „miznutie novinárov, ako napríklad Dmytra Chyljuka“. Novinár a spolupracovník ukrajinskej informačnej agentúry Unian bol podľa Reportérov bez hraníc „minulý rok unesený ruskými silami a odvtedy je zadržiavaný v Rusku, hoci to Moskva neustále popiera“.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

WA 29 archív Miami Beach - Na archívnej snímke z 18. apríla 2023 šéf Twitteru Elon Musk (uprostred) a šéfka mediálnej spoločnosti NBCUniversal pre reklamu Linda Yaccarinová diskutujú počas marketingovej konferencie v Miami Beach. Yaccarinová sa stane novou výkonnou riaditeľkou Twitteru, uviedol jeho majiteľ Elon Musk.   Oznámenie prichádza len deň po tom, ako Musk vo štvrtok (11. 5.) prostredníctvom Twitteru oznámil, že odstúpi z postu šéfa Twitteru a že už vybral svoju nástupkyňu, ktorá funkciu
Neprehliadnite

Twitteru bude šéfovať Linda Yaccarinová, vo funkcii nahradí Elona Muska