Slovinský najvyšší súd v pondelok rozhodol, že konzervatívna vláda musí obnoviť financovanie jedinej tlačovej agentúry v krajine - STA, ktoré zastavila pre spory týkajúce sa jej riadenia a spravodajstva. Táto kauza sa podľa kritikov slovinskej vlády stala svedectvom toho, že premiér Janez Janša (na foto) netoleruje kritiku a pohŕda slobodnými médiami.

Platby obnovili, ale nie úplne

Spor medzi vládnou informačnou kanceláriou a STA sa začal krátko po vymenovaní Janšovej vlády v marci 2020. Janša vtedy kritizoval spravodajstvo STA, označil ho za „hanbu" a žiadal prepustenie jej riaditeľa Bojana Veselinoviča. Veselinovič vo funkcii zostal, ale vláda v decembri zmrazila platby pre STA s tým, že jej vedenie nebolo schopné doručiť potrebné podklady.

V januári tohto roku vláda uviedla, že platby obnovila, ale ukázalo sa, že ide iba o platby zadržané v roku 2020. Platby pre rok 2021 vláda odmietla s odôvodnením, že vedenie STA nesplnilo požiadavky na poskytovanie služby vo verejnom záujme. „Dúfame, že rozsudok Najvyššieho súdu pomôže zaistiť, že vláda okamžite obnoví financovanie STA," uviedol jej riaditeľ Veselinovič vo svojom vyhlásení.

Slovinsko, Ľubľana
Neprehliadnite

Popierači covidu v Slovinsku sú dobre organizovaní, vtrhli to sídla rádiotelevízie

EK vyjadrila znepokojenie

Nedostatok financií pre STA ohrozuje fungovanie agentúry založenej v roku 1991 i vyplácanie miezd jej zhruba 90 zamestnancom. Slovinský prezident Borut Pahor medzičasom oznámil, že Veselinoviča a šéfa vládnej informačnej kancelárie Urosa Urbaniju pozval, aby sa v utorok stretli v jeho kancelárii a pokúsili sa celý spor vyriešiť.

Tento prípad je jedným z niekoľkých, ktoré viedli Európsku komisiu k vyjadreniu znepokojenia z toho, že existuje podozrenie z vyvíjania tlaku na slobodné médiá v Slovinsku, ktoré je členským štátom EÚ od roku 2004.

Janez Janša
Neprehliadnite

EK odsúdila kritiku slovinského premiéra na adresu médií

Novovymenovaný šéf slovinského verejnoprávneho Rozhlasu a televízie (RTV) minulý mesiac prepustil riaditeľku televízie, ktorý predtým obvinil z poklesu sledovanosti. Tento krok vyvolal medzi ochrancami slobody tlače ďalšie znepokojenie.

Na jar minulého roku zorganizovala Združenie novinárov Slovinska (DNS) finančnú zbierku, aby STA pomohlo prežiť - vyzbieralo sa viac ako 270-tisíc eur, čo je však výrazne menej ako dva milióny eur, ktoré agentúra každoročne dostávala z verejných zdrojov.