Skupina popieračov existencie nového koronavírusu a odporcov očkovania vtrhla v piatok večer do sídla verejnoprávneho slovinského telerozhlasu RTVS (Radiotelevizija Slovenija) a pred príchodom polície sa im podarilo dostať do štúdia. Informovala o tom v sobotu agentúra STA.

Násilníci žiadali od RTVS, aby im vo vysielaní dala priestor na vyjadrenie svojich názorov k tejto záležitosti. Polícia v rámci zásahu zadržala okolo 20 narušiteľov.

Politické pozadie

Riaditeľ RTVS Andrej Grah Whatmough označil incident za „vážny útok na náš mediálny dom a verejnoprávne médiá, ktorý dôrazne odsudzujeme“.

„Toto je neprijateľný útok na médiá, žurnalistiku a demokraciu,“ uviedla redaktorka spravodajstva RTVS Manica Janežičová Ambrožičová.

Podľa Zväzu slovinských novinárov (DNS) je tento incident je iba špičkou ľadovca v nenávistnej kampani, ktorú vedie vláda premiéra Janeza Janšu proti verejnoprávnym médiám a novinárom.

Janša v reakcii na svojom profile na Twitteri incident odsúdil s tým, že nemá nič spoločné so slobodou prejavu. „Je potrebné urobiť všetko pre to, aby každé svojvoľné a násilné privlastňovanie si verejného priestoru bolo všade a za rovnakých podmienok odsúdené a potrestané,“ napísal premiér.

Uvedomelí občania

Popierači pandémie protestujú pred budovou televízie už štyri mesiace, pričom podľa jej riaditeľa urážajú zamestnancov a návštevníkov, vnikajú do interiéru a narúšajú vysielanie. Problémom však je, že priestor pred budovou televízie je verejný pozemok, takže demonštranti sú oprávnení sa tam zhromažďovať, uviedol Whatmough.

Za incidentom stojí podľa STA hnutie s názvom Uvedomelí občania Slovinska vedené bývalým armádnym dôstojníkom Ladislavom Trohom. Denník Večer uviedol, že zamestnanci RTVS podali na hnutie trestné oznámenie a požiadali o vydanie súdneho príkazu.

Polícia bude konať

Whatmough oznámil, že bezpečnosť v okolí sídla televízie bude posilnená a vyjadril nádej, že príslušné orgány budú teraz brať sťažnosti novinárov vážnejšie.

Polícia uviedla, že sa incidentom zaoberá a proti narušovateľom bude konať v súlade so zákonom.

V Slovinsku je plne zaočkovaných 50,8 percenta obyvateľov. V krajine, ktorá má 1,7 milióna obyvateľov, v piatok pribudlo 734 nakazených a dvojtýždňová incidencia, teda počet prípadov na 100-tisíc obyvateľov, stúpla na 314. Hospitalizovaných je 189 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 44 ľudí. Nákaze doteraz podľahlo 4 455 osôb.

Ikona tzv. páčika na sociálnej sieti Facebook.
Neprehliadnite

Facebook, Instagram a iné sociálne médiá majú problém. Sú ním dezinformácie