Európska komisia dnes odsúdila kritiku konzervatívneho premiéra Slovinska Janeza Janšu na adresu novinárky, ktorá písala o vládnom tlaku na slovinské médiá. Predseda slovinskej vlády označil jej text za lživý a predpojatý. Janša na sociálnej sieti twitter obvinil novinárku bruselského magazínu Politico Lili Bayerovú, že klamala vo svojom článku nazvanom Uprostred vojny Slovinska proti médiám. V ňom citovala novinárov či akademikov, podľa ktorých Janša navodil v slovinských médiách atmosféru strachu.

„Dostala inštrukcie nehovoriť pravdu, takže citovala hlavne 'neznáme' zdroje z radov krajnej ľavice a účelovo zanedbala zdroje s menami a integritou," napísal Janša. Zdieľal pritom vyjadrenie ministerstva kultúry, podľa ktorého je „vojna proti médiám" vymyslená, väčšina slovinských médií je naopak údajne protivládna a na strane ľavice.

TJ Ducklo
Neprehliadnite

Zamestnanec Bieleho domu bol suspendovaný za vyhrážanie sa novinárke

„Odsudzujeme akékoľvek útoky na novinárov. V Bruseli by sme to neurobili a očakávame, že sa takýchto praktík nebudú dopúšťať ani ostatní," reagoval dnes podľa agentúry Reuters hovorca Európskej komisie Eric Mamer. Bayerovej sa zastali aj niektorí členovia Európskeho parlamentu vrátane bývalého belgického premiéra Guya Verhofstadta, ktorý Janšu obvinil zo šikanovania novinárky.

„Ignorovala všetky naše odpovede. Kto tu koho šikanuje?" odpovedal mu na diaľku slovinský premiér v ďalšom tweete. Terčom Janšových útokov proti médiám sa v posledných mesiacoch stala najmä štátna tlačová agentúra STA, ktorú premiér kvôli jej spravodajstuo nazval „národnú hanbou" a v decembri jej vláda načas zastavila financovanie. Kriticky sa premiér vyjadruje aj k verejnoprávnej televízii RTV Slovenija a ďalším mainstreamovým médiám. Janšov kabinet v pondelok večer ustál hlasovanie o dôvere. Krok iniciovala ľavicovo-liberálna opozícia, podľa ktorej vláda nezvláda pandémiu Covidu-19 a podkopáva demokratické inštitúcie.