Ruská tajná služba FSB podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina zmarila pokus Kyjeva a Západu zavraždiť známeho televízneho moderátora, pokladaného za tvár kremeľskej propagandy. Putin, ktorého vystúpenie vysielala štátna televízia, však žiadne dôkazy na podporu svojho tvrdenia neuviedol, napísala agentúra Reuters.

Vraždy novinárov

V Rusku bolo za Putinovej éry zavraždených niekoľko známych novinárov, ale išlo o kritiky režimu, ako bola napríklad Anna Politkovská.

„Orgány FSB dnes ráno ukončili činnosť teroristickej skupiny, ktorá chystala útok a vraždu jedného zo známych ruských televíznych novinárov," povedal Putin podľa agentúry TASS vo vystúpení pred pracovníkmi generálnej prokuratúry.

FSB podľa TASS uviedla, že zadržala skupinu členov neonacistickej teroristickej skupiny National Socialism/White Power, ktorí sa na zákazku ukrajinskej tajnej služby SBU chystali zavraždiť moderátora Vladimira Solovjova. „Zadržanie sa doznávajú," uviedla FSB.

Podpora politiky Kremľa

Na Solovjova, ktorý vo svojich programoch jednoznačne a často nevyberavými slovami podporuje súčasnú politiku Kremľa a ruské násilie voči Ukrajine, uvalili sankcie Európska únia, Spojené štáty, Británia a Kanada. Napríklad talianske úrady mu potom zabavili v oblasti Comského jazera tri nehnuteľnosti v hodnote ôsmich miliónov eur.

Putin podľa Reuters tvrdil, že západné tajné služby, vrátane CIA, radili Kyjevu pri pokuse o zavraždenie Solovjova.

Západné krajiny podľa Putinovho názoru „prešli k teroru" a „príprave vrážd našich novinárov" s cieľom rozštiepiť ruskú spoločnosť, ale na tomto informačnom poli utrpeli porážku, uviedol denník Kommersant.

Divná diplomacia

Ruský najvyšší súd vlani na žiadosť generálneho prokurátora zakázal medzinárodné hnutie National Socialism/White Power ako teroristickú organizáciu, pripomenula agentúra Interfax.

Ruský prezident označil za „podivný" postoj amerických a európskych diplomatov, otvorene vyjadrujúcich želanie vyriešiť situáciu cestou víťazstva Kyjeva na bojisku. „Takú divnú diplomaciu vedú naši partneri v USA av Európe. Diplomati k tomu dokonca vyzývajú!" pozastavil sa Putin podľa TASS.

Západné sankcie, uvalené po útoku Ruska na Ukrajinu pred dvoma mesiacmi, označil ruský prezident za „sankčnú agresiu proti Rusku" a vyzval k čo najväčšej podpore ruských podnikov, vrátane obmedzenia kontrol vo firmách. Tie podľa ruských médií často bývajú zámienkou na vymáhanie úplatkov od podnikateľov.