Ringier plošne znížil mzdy všetkým zamestnancom o 20 percent. Dočasná úprava platí na dva a pol mesiaca – od 15. apríla do konca júna tohto roka.

Redaktorom portálu Šport.sk znížilo mzdu vydavateľstvo od začiatku apríla, rovnako od začiatku mesiaca sa upravili platy manažmentu.

„Aj keď prvé mesiace vyzerali finančne veľmi dobre, dopad koronavírusu na slovenskú ekonomiku takmer určite spôsobí našej firme výrazný výpadok príjmov. Naši zamestnanci sú pre nás to najdôležitejšie. Týmto krokom ochránime ich pracovné miesta v súčasnosti a verím, že sa vyhneme bolestivejším opatreniam v budúcnosti,“ povedal Michal Maruška, výkonný riaditeľ Ringieru.

Vydavateľstvo tvrdí, že sa snaží zachovať všetky pracovné pozície, a preto neplánuje prepúšťať. Ringier prevádzkuje niekoľko webových portálov vrátane webu Aktuality.sk, ktorý sa drží na čele rebríčky návštevnosti slovenských internetových stránok.

Aktuality.sk sa naďalej financujú primárne z reklamy – články na portáli nie sú zamknuté, čitatelia však majú možnosť dobrovoľne prispievať na chod redakcie.

V čase krízy žiadal o podporu čitateľov šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy. „Máme pripravenú stratégiu, ktorá by nám mala pomôcť čeliť kríze a zabrániť tomu, aby sme museli riešiť existenciu spravodajského webu Aktuality.sk v takej kvalite, ako ho poznáte,“ napísal.

„Rozhodli sme sa, že Aktuality.sk nezamkneme úplne, pretože sme chceli, aby sa naše články dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí. Ide nám o verejný záujem,“ vrátil sa tiež P. Bárdy k postoju vydavateľa, ktorý autorské texty sprístupňuje voľne – ako posledný z veľkých hráčov spomedzi seriózny médií.

Opatrenia zavádzajú v týchto dňoch aj ďalšie vydavateľstvá. Prepúšťať zatiaľ nechcel Alexej Fulmek, šéf Petit Pressu, ktorý vydáva denník Sme. Naopak niekoľko pracovných pozícií škrtlo najväčšie vydavateľstvo News and Media Holding (NMH), ktoré o osem ľudí redukuje aj redakciu týždenníka TREND.

„Aktuálne vyhodnocujeme budúcu stratégiu jednotlivých produktov. Okrem reklamných príjmov bude naše rozhodnutie, najmä v printe, determinovať distribúcia a zmena spotrebiteľského správania. Preto je už aj teraz legitímne zvažovať periodicitu a stratovosť jednotlivých titulov,“ povedal pre Denník N generálny riaditeľ NMH Michal Teplica.

Súkromná tlačová agentúra SITA informovala, že prechádza do krízového režimu. Mzdy zamestnancom znížila o 10 – 30 percent, zrušila odmeny a zredukovala športovú a regionálnu redakciu.

Pozn.: Mediálne.sk je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding.