Šéfredaktor nezávislých novín Novaja gazeta Dmitrij Muratov poskytol do dražby medailu, ktorá prislúcha k jeho Nobelovej cene za mier za rok 2021. Výťažok z predaja poputuje na pomoc ukrajinským utečencom, informovala vo štvrtok stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Peniaze pre ukrajinských utečencov

Aktuálna ponuka za medailu, ktorá sa bude dražiť 20. júna, je 512 000 dolárov, uvádza na svojej webovej stránke americká aukčná spoločnosť Heritage Auctions so sídlom v Texase. Nobelovu cenu Muratov získal ,,za úsilie o ochranu slobody prejavu, ktorá je predpokladom demokracie a trvalého mieru".

Muratov oznámil, že peniaze získané z dražby medaily sa použijú na pomoc ukrajinským utečencom, ktorí museli po 24. februári opustiť svoju vlasť v dôsledku ruskej invázie a pokračujúcich bojov.

Celý rozsah ukrajinskej utečeneckej krízy je ťažké vyčísliť, avšak omnoho presahuje akúkoľvek inú utečeneckú krízu v Európe od konca druhej svetovej vojny - podľa odhadov Organizácie Spojených národov (OSN) opustilo krajinu už 6,6 milióna ľudí.

Ruská cenzúra a trestné stíhanie

Od začiatku marca sa Novaja gazeta vyhýbala informovaniu o dianí na Ukrajine z dôvodu oficiálnej ruskej cenzúry a hrozby trestného stíhania novinárov, ktorí nedodržiavajú ,,vládnu líniu". Koncom toho istého mesiaca ukončila svoju činnosť úplne.

Novaja gazeta vznikla v roku 1993, a jej spoluzakladateľom bol i bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov.

Tlačené vydanie novín sa začiatkom mája vrátilo na pulty stánkov, tentoraz však v Lotyšsku a pod názvom Novaja gazeta Europe. Pripravujú ich redaktori týchto novín, ktorí utiekli do zahraničia. Periodikum je podľa redakcie dostupné aj v Estónsku.

JB 7 Oslo - Laureát Nobelovej ceny mieru za rok 2021 novinár, šéfeditor ruského denníka Novaja Gazeta pochádzajúci z Ruska Dmitrij Muratov počas príhovoru na slávnostnom odovzdávaní Nobelovej ceny mieru v miestnej radnici v Osle 10. decembra 2021. FOTO TASR/AP

Nobel Peace Prize winner Dmitry Muratov from Russia speaks during the Nobel Peace Prize ceremony at Oslo City Hall, Norway, Friday, Dec. 10, 2021. The Norwegian Nobel Committee cited Maria Ressa of the Philippines and Muratov's fight for
Neprehliadnite

Šéfredaktora ruských novín Novaja gazeta poliali vo vlaku červenou farbou