Šéfredaktor ruského opozičného denníka Novaja Gazeta Dmitrij Muratov sa chystá vydražiť svoju medailu Nobelovej ceny za mier, ktorú získal v minulom roku, a výťažok venovať ukrajinským utečencom. Svoj zámer dnes oznámil na webe opozičných novín.

Vyzval aukčné domy

Muratov zároveň podčiarkol, že Rusko musí popri poskytnutí pomoci utečencom bez ďalších prieťahov prerušiť boje, zabezpečiť fungovanie humanitárnych koridorov, výmenu zajatcov a prevoz tiel padlých.

„Novaja gazeta a ja sme sa rozhodli venovať medailu Nobelovej ceny za mier za rok 2021 na fond pomoci ukrajinským utečencom. Je ich už vyše 10 miliónov. Prosím, aby sa ozvali aukčné domy, ktoré chcú vydražiť túto po celom svete známu cenu," napísal Muratov.

„Čo ešte môžeme urobiť - podeliť sa s utečencami z radov civilného obyvateľstva, zranenými a chorými deťmi, ktoré naliehavo potrebujú zdravotnú starostlivosť. Tým, čo je ti drahé a má cenu pre ostatných," vysvetlil šéfredaktor svoje rozhodnutie. Nobelovu cenu za mier v roku 2021 získali Muratov spolu s Máriou Ressaovou z Filipín ako zástupcovia všetkých novinárov, ktorí za stále menej priaznivých podmienok vo svete obhajujú slobodu prejavu a právo na informácie.

Finančnú odmenu poskytol charite

Muratov už predtým poskytol väčšiu časť finančnej odmeny, ktorú dostal spoločne s ocenením, rôznym charitám. Stanica Rádio Sloboda v decembri informovala, že Muratov sa zriekol v prospech dobročinných nadácií 30 miliónov rubľov z celkovej sumy asi 40,2 milióna rubľov.

Novaja Gazeta, ktorú v roku 1993 Muratov spoluzakladal, je jedným z posledných nezávislých médií v Rusku. Noviny sú známe hlavne pre svoje vyšetrovanie korupcie alebo porušovanie ľudských práv v Čečensku. Pre denník pracovala aj uznávaná novinárka Anna Politkovská, ktorá bola v Moskve zavraždená v roku 2006.

Ďalšie dôležité správy

Snímky zo záberov zverejnených ruským ministerstvom obrany v piatok 11. marca 2022 ukazujú pochod jednotky vzdušných síl do Kyjevskej oblasti na Ukrajine.
Neprehliadnite

Ruský bulvár vraj napadli hackeri, informoval o tisíckach zabitých ruských vojakoch