Šéfredaktor ruského nezávislého denníka Novaja gazeta Dmitrij Muratov, ktorý je minuloročným laureátom Nobelovej ceny mieru, sa vo štvrtok počas cesty vlakom na trase Moskva-Samara stal terčom útoku červenou farbou. Zábery zachytávajúce Muratova s červenou farbou na tvári, oblečení, ako aj na jeho osobných veciach a zariadení kupé zverejnila Novaja gazeta na svojom účte v aplikácii Telegram. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Dvaja podozriví

,,Celé kupé poliali olejovou farbou s acetónom. Strašne ma štípu oči," citovali noviny Muratovovo vyjadrenie. Útočník podľa nich povedal: ,,Muratov, toto je pre teba od našich chlapcov." Podľa všetkého malo ísť o protest voči tomu, ako jeho denník pokrýva správy týkajúce sa ruskej invázie na Ukrajinu.

Šéfredaktora ruského nezávislého denníka Novaja gazeta Dmitrija Muratova vo štvrtok počas cesty vlakom na trase Moskva-Samara poliali červenou farbou.
Zdroj: Twitter

Dopravná polícia spustila pátranie po dvoch podozrivých, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na ruskú agentúru Interfax, ktorá citovala ministerstvo vnútra.

Muratov získal vlani Nobelovu cenu mieru spolu s filipínskou novinárkou Mariou Ressovou. Túto cenu vtedy venoval šiestim novinárom Novej gazety, ktorí boli pre svoju prácu zavraždení.

Hrozba trestného stíhania

Investigatívne noviny Novaja gazeta minulý týždeň oznámili, že z dôvodu cenzúry sa rozhodli odstrániť zo svojej webovej stránky všetok materiál spojený s ruskou ,,vojenskou operáciou" na Ukrajine. Išlo o reakciu na hrozbu trestného stíhania novinárov tohto periodika i občanov, ktorých vyjadrenia by neboli v súlade s oficiálnym postojom ruskej vlády.

Od začiatku ofenzívy Moskvy na Ukrajine sa tlak na liberálne médiá v Rusku ešte viac zosilnil. Viacerí opoziční aktivisti uviedli, že na dverách do svojich príbytkov si našli odkazy obsahujúce rozličné vyhrážky.

Ďalšie dôležité správy

JB 7 Oslo - Laureát Nobelovej ceny mieru za rok 2021 novinár, šéfeditor ruského denníka Novaja Gazeta pochádzajúci z Ruska Dmitrij Muratov počas príhovoru na slávnostnom odovzdávaní Nobelovej ceny mieru v miestnej radnici v Osle 10. decembra 2021. FOTO TASR/AP

Nobel Peace Prize winner Dmitry Muratov from Russia speaks during the Nobel Peace Prize ceremony at Oslo City Hall, Norway, Friday, Dec. 10, 2021. The Norwegian Nobel Committee cited Maria Ressa of the Philippines and Muratov's fight for
Neprehliadnite

Ruský novinár vydraží svoju Nobelovu cenu a výťažok venuje ukrajinským utečencom