Súd v Minsku odsúdil v utorok na dva a pol roka väzenia šéfredaktora bieloruského denníka Naša Niva Jahora Marcinoviča a šéfa jeho reklamného oddelenia Andreja Skurka.

Súd ich oboch uznal za vinných zo spôsobenia majetkovej škody. Obaja odsúdení označili svoje stíhanie za politicky motivované. Marcinovič a Skurko sú vo väzbe od svojho zatknutia v júli roku 2021.

Podnikali v byte

Podľa prokuratúry Skurko a Marcinovič ako funkcionári vydavateľskej spoločnosti - a Marcinovič zároveň aj ako majiteľ obchodného podielu v tomto súkromnom podniku - presťahovali jej sídlo do bytu v Skurkovom vlastníctve a v čase od mája 2017 do júna 2021 tam vykonávali podnikateľskú činnosť.

Prokuratúra ich obvinila, že v danom období platili za služby spojené s užívaním bytu - za energie a vodu - ako súkromné osoby, nie ako podnikatelia. V Bielorusku sú tarify pre právnické osoby vyššie ako pre fyzické osoby.

Vraj spôsobili škodu

Prokuratúra pôvodne uviedla, že Skurko a Marcinovič týmto svojím konaním spôsobili komunálnym podnikom škodu vo výške 3 500 bieloruských rubľov (959 eur). Neskôr bola škoda zvýšená na desaťtisíc bieloruských rubľov (2 741 eur).

Obžalovaní škodu v plnej miere uhradili ešte pred začatím súdneho konania, uviedla prokuratúra.

Naša Niva sa stala známou aj zahraničí, keď monitorovala masové protivládne protesty, ktoré vypukli po tom, čo bol Alexandr Lukašenko vyhlásený za víťaza prezidentských volieb z augusta roku 2020. Opozícia i Západ označili tieto voľby za zmanipulované.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko rozhovory
Neprehliadnite

Bielorusko tvrdí, že sa neplánuje zapojiť do ruskej invázie na Ukrajine