Transparency upozorňuje, že primátorka Sliača má byť podľa štatútu Mestských noviniek len ich zriaďovateľkou a obsah riadiť nemá. Jej úlohou je kontrolovať redakčnú radu, či si noviny plnia poslanie.

Ľ. Balgová však tri čísla novín z veľkej časti sama napísala a v tiráži figuruje ako jediná redaktorka.

TIS cituje aj pasáže z posledného vydania Mestských noviniek. „Nenechajme sa odrádzať nečinnosťou mesta v minulosti ... musíme ísť ďalej,“ napísala Ľ. Balgová, ktorá sa o post primátorky uchádzala ako nezávislá kandidátka.

V periodiku radnice sa napríklad objavilo aj to, čo sa novému vedeniu mesta podarilo doteraz zmeniť. Ide napríklad o „ostrihanie prebujnených kríkov“, alebo „premenu nepekných záhonov na skalky“. „Nebojím sa povedať, že na ani nie rok v úrade je to bravúrny výkon,“ uvádza sa v novinách podľa TIS.

TIS: ide o konflikt záujmov

TIS hodnotí písanie sliačskych novín primátorkou ako konflikt záujmov a zneužitie postavenia, ktoré „nemá v nami sledovanej v praxi radničných novín žiadnu obdobu“.

Organizácia tiež pripomína, že úlohou akéhokoľvek primátora je riadiť mesto a nemôže o tom zároveň informovať. Poukazuje na to, že politici by mohli Ľ. Balgovej len „ticho závidieť“.

„Predstavte si, že by premiér Peter Pellegrini otvoril ako moderátor dnešné televízne správy verejnoprávnej RTVS a potom v prvých ôsmich reportážach informoval výlučne v pozitívnom svetle o svojich úspechoch. Niečo také sa deje v Sliači,“ píše Transparency, ktorá pripomína, že úlohou akéhokoľvek primátora je riadiť mesto a nemôže o tom zároveň informovať.

„Primátorku Ľubicu Balgovú verejne vyzývame, aby od tejto poľutovaniahodnej praxe bezodkladne upustila a zabezpečila dodržiavanie základných žurnalistických princípov pri tvorbe mestských novín, čo má byť tvorba nestranného, neskresleného, overeného, vyváženého a pluralitného spravodajstva,“ dodáva.

Chýbajú ľudia

Podľa samotnej primátorky Ľ. Balgovej je 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa