„V rámci nášho dlhodobého strategického partnerstva s Egyptom budeme aj naďalej vyzdvihovať zásadnú dôležitosť rešpektovania ľudských práv, univerzálnych slobôd a potrebu silnej občianskej spoločnosti,“ povedal Pompeo na tlačovej konferencii.

Podľa ľudskoprávnych aktivistov egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dohliada na bezprecedentné zásahy do slobôd v krajine, odkedy sa dostal k moci v roku 2014. Sísí a jeho podporovatelia hovoria, že takéto opatrenia sú potrebné na udržanie stability Egypta a odvrátenie hrozieb zo strany islamských militantov.

Mada Masr je jedno z posledných egyptských nezávislých médií zverejňujúcich kritické články po rokoch sprísňovania kontroly nad médiami a zatknutiach novinárov a blogerov. Jeho webová stránka s článkami v arabčine a angličtine je v Egypte zablokovaná.

Server Mada Masr v nedeľu informoval, že egyptské bezpečnostné zložky urobili raziu v jeho kanceláriách a nakrátko zatkli troch jeho zamestnancov vrátane hlavného editora a skonfiškovali ich laptopy a telefóny. Všetkých troch neskôr prepustili z miestnej policajnej stanice.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva minulý mesiac vyzval Egypt na prepustenie popredného blogera, právnika a novinára, s ktorými podľa úradu vo väzbe zle zaobchádzali. Sú medzi niekoľkými tisícmi ľudí, ktorí boli podľa aktivistov zatknutí po septembrových protestoch voči Sísímu v Káhire a iných mestách.