Tento krok podľa agentúry znamená, že M. Theuma poskytol vyšetrovateľom dôkazy, ktoré by mohli byť na súde použité v snahe odsúdiť objednávateľa vraždy.

Ako pripomína Reuters, podľa maltskej legislatívy udeľuje milosť prezident na návrh vlády. Ak vláda udelenie milosti navrhne, hlava štátu nemôže jej udelenie odmietnuť.

M. Theuma, ktorého polícia zadržala 14. novembra v súvislosti s vyšetrovaním údajného prania špinavých peňazí, ponúkol, že výmenou za omilostenie poskytne informácie o vražde D. Caruanovej-Galiziovej. Miestne médiá v tejto súvislosti uviedli, že svoje tvrdenia vie podložiť nahrávkami a textovými správami.

Vypočúvali ministra

Krátko po tom, ako maltský premiér Joseph Muscat oznámil, že bude zvažovať milosť pre M. Theumu, došlo v stredu ráno v súvislosti s vraždou novinárky k zatknutiu významného podnikateľa Yorgena Fenecha. Ten, rovnako ako M. Theuma, požiadal o milosť výmenou za poskytnutie informácií.

Podnikateľ Y. Fenech je riaditeľom konzorcia, ktoré v roku 2013 vyhralo tender maltskej vlády na výstavbu plynovej elektrárne. Je aj majiteľom spoločnosti 17 Black, ktorá údajne vyplácala tajné finančné odmeny maltskému ministrovi cestovného ruchu Konradovi Mizzimu a šéfovi Muscatovej kancelárie Keithovi Schembrimu.

V sobotu v súvislosti s vraždou novinárky polícia vypočula maltského ministra hospodárstva Christiana Cardonu. Ministerstvo neskôr zverejnilo vyhlásenie, podľa ktorého „Chrisa Cordonu požiadali, aby vysvetlil niektoré podrobnosti vrátane špekulácií“, ktoré sa v súvislosti s jeho osobou v minulosti šírili. O čo konkrétne išlo, ministerstvo neuviedlo.

Postu sa vzdal šéf kancelárie premiéra a ministri

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinárky odstúpil vedúci kancelárie premiéra Keith Schembri. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie maltského premiéra Josepha Muscata.

Na K. Schembriho bol podľa Reuters v súvislosti s odstúpením vyvíjaný nátlak už od minulého týždňa, keď úrady v súvislosti s vyšetrovaním vraždy zatkli Y. Fenecha. Samotný K. Schembri sa k záležitosti bezprostredne nevyjadril.

Polícia K. Schembriho povolala v utorok na výsluch po tom, ako Y. Fenech spomenul jeho meno, uvádza agentúra AFP.

Aktualizované 17:04: V priebehu utorka oznámili rezignáciu aj dvaja členovia maltskej vlády. Z funkcie v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinárky odišiel minister pre cestový ruch Konrad Mizzi a minister hospodárstva Chris Cardona, ktorý uviedol, že „sám seba suspenduje“. 

„Nazdával som sa, že je mojou povinnosťou odstúpiť z ministerskej funkcie, aby vláda (premiéra) Josepha Muscata mohla dokončiť svoje funkčné obdobie,“ povedal K. Mizzi novinárom. Obaja exministri – K. Mizzi a Ch. Cardona – popierajú akékoľvek pochybenie. Ch. Cardonu ešte v sobotu vypočula polícia.

D. Caruanová-Galiziová, ktorá písala protikorupčný blog a viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte, prišla o život v októbri 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej automobile.

Jej vražda šokovala Európu a vyvolala otázky o fungovaní právneho poriadku v tejto stredomorskej ostrovnej krajine. Trojicu mužov podozrivých z priamej účasti na vražde zatkli o mesiac po vražde.