Asociácia tlačených a digitálnych médií (ATDM) upozorňuje na „ťaženie predsedu OĽANO a ministra financií Igora Matoviča proti médiám a slobode prejavu na Slovensku“.

Minister financií napísal na svojom profile na Facebooku, že bude ,,dávať skorumpovaných novinárov rad radom dole." Reagoval tak na moderátora Braňa Závodského, ktorý ho vyzval, aby povedal mená novinárov, ktorí sa dajú ,,kúpiť" a nezovšeobecňoval to na všetkých.

Podnecovanie k nenávisti voči médiám

„Slovo má veľkú moc a špičkoví politici by nemali zabúdať, že ich hlas má v spoločnosti veľkú váhu. Je neprijateľné, aby predseda najsilnejšej parlamentnej strany svojimi verejnými vyhláseniami podnecoval nenávisť a štval proti slobodným médiám,“ vyhlásila Asociácia.

ATDM považuje za neakceptovateľné, ak sa ktorýkoľvek predstaviteľ štátnych orgánov, či orgánov verejnej moci dopúšťa vo verejnom priestore útokov voči konkrétnym novinárom, či vydavateľom.

Extrémistická rétorika

„Najmä ak takéto útoky majú charakter zovšeobecňujúcej kritiky a diskreditácie, ktorú je možné vnímať aj ako pokus o zastrašovanie médií a jednotlivých novinárov.  Je priam ostudné, ak politik nevie zniesť kritiku a svoje ranené ego sanuje neospravedlniteľným maľovaním terčov na predstaviteľov médií. Nie je prípustné, aby sa demokratický politik uchyľoval k extrémistickej rétorike, ktorej jediným účelom je odvedenie pozornosti od vlastných zlyhaní útokom na kritické médiá,“ dodáva Asociácia.

Igor Matovič podľa ATDM prekročil akúkoľvek akceptovateľnú hranicu a zaradil sa medzi osoby, ktoré viac nie je možné nazývať demokratmi.

Podobného útoku na novinárku sa dopustil aj policajný prezident Štefan Hamran. Na tlačovej besede, ktorú usporiadala Polícia Slovenskej republiky s názvom Krajina krivých zrkadiel, ostro kritizoval redaktorku Týždenníka Plus 7 Dní Ľudmilu Lackovú pre zverejnený rozhovor s bývalým vedúcim operatívneho oddelenia Národnej kriminálnej agentúry NAKA Jánom Kaľavským.

Ďalšie dôležité správy

Policajný prezident Štefan Hamran (vľavo) kritizoval redaktorku Týždenníka Plus 7 Dní pre článok s Jánom Kaľavským.
Neprehliadnite

Policajný prezident Hamran verbálne zaútočil na redaktorku Plus 7 Dní. Vydavateľ reaguje