Kamerunské úrady zadržali mediálneho magnáta podozrivého v súvislosti s únosom a vraždou novinára, ktorý sa venoval prípadom úplatkárstva a finančným machináciám.
Ako v pondelok informovala agentúra AFP, zavraždeným novinárom je rozhlasový redaktor Martinez Zogo, ktorý sa v januári stal obeťou únosu a vraždy. Pre svoju prácu dostával vyhrážky.
Telo našli o päť dní neskôr
Zadržaným a podozrivým z vraždy je Jean-Pierre Amougou Belinga, majiteľ mediálnej skupiny L'Anecdote. V pondelok skoro ráno boli zatknutí aj dvaja jeho spoločníci.
Päťdesiatročný Zogo bol manažérom súkromnej rozhlasovej stanice Amplitude FM a moderátorom dennej relácie s názvom Embouteillage (Dopravná zápcha). Keď v nej hovoril o korupcii, často spomínal práve meno Amougoua Belingu.
Tento magnát, údajne priateľ viacerých ministrov, má podľa AFP podiely v bankovníctve, finančníctve, poisťovníctve a nehnuteľnostiach, ako aj v spoločnosti L'Anecdote, ktorá vlastní denník s rovnakým názvom i niekoľko provládnych televíznych a rozhlasových staníc.
Zogo bol unesený 17. januára spred policajnej stanice na predmestí hlavného mesta Yaoundé. Jeho zohavené telo sa našlo o päť dní neskôr. Len niekoľko dní pred svojou vraždou rozprával vo vysielaní o hrozbách, ktorým čelí.
Nezvyčajne rýchla reakcia úradov
Zogova vražda vyvolala v krajine pobúrenie, pričom skupina 20 kamerunských osobností protestovala proti ,,dlhoročnej tradícii", keď vláda bagatelizuje závažné zločiny.
Kamerunské úrady, ktoré sa podľa AFP k závažným zločinom vyjadrujú zvyčajne až po niekoľkých týždňoch, v tomto prípade rýchlo odsúdili novinárovu vraždu. Prezident Paul Biya, ktorý v Kamerune autoritársky vládne už viac ako 40 rokov, vyzval na jej dôsledné vyšetrenie.
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) už minulý piatok uviedla, že Amougou Belinga môže byť považovaný za podozrivého z vraždy — vychádzala pritom z písomných svedectiev vypočúvaných osôb. Podľa RSF je do kauzy priamo zapletený jeden z ministrov a ďalší členovia vlády o nej mohli byť informovaní.
Index slobody tlače vypracúvaný každoročne RSF zaraďuje Kamerun na 118. miesto zo 180 krajín. Tamojšia vláda trvá na tom, že Kamerun je ,,právny štát, v ktorom je zaručená sloboda vrátane slobody tlače".
Ďalšie správy z Mediálne.sk
